marci1

Co je to :„kulábr“ ?

Má to něco společného s kulečníkem nebo s hrací plochou kulečníku ?

Nejlepší odpověď
annas

Znám jen tvar kulébr, kulíbr = kulečník. . V r. 1927 bylo slovo zařazeno mezi argot./slangové výrazy. Jde o zkomolené slovo kulečníku = kulébr.

Výraz vznikl na nádraží – plán jak posunovat vagóny. Zmiňuje A. Branald v díle Lazaretní vlak.
„Dokud nepřivezeme (železničáři) lidi, budou stát fabriky. A ty (Konopásku) si chceš hrát kliďánko kulébr na ranžíru“.
Ranžír = rozvod elektr. vedení, řešený jako podlahový kanál s vývody na drátový rozvod.

SNČ a PSJC

Další odpovědi
beer

Kulečníková hra, alespoň tady ))

badisko

kulecnik…

gepik

U nás je kulebr hovorový výraz pro kulečník.

anonym

V kontextu citace A.Branalda bych ranžír považoval spíš za seřazovací nádraží.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Se%C5%99a­%C4%8Fovac%C3%AD_n%­C3%A1dra%C5%BE%C3%AD