Angelique

Co je to krvesmilstvo? Je to každý incest, nebo jen incest, ze kterého jsou děti?

Pokud totiž nejsou z incestu děti, nedošlo ke křížení krve a nemělo by jít o krvesmilstvo, ale jen o smilstvo.

Odpovědi
marci1

Krvesmilstvo, či incest jsou synonyma. Jedná se o pohlavní styk mezi bezprostředně POKREVNĚ příbuznými.
Smilstvo je cizoložství. Církve navíc definovali pojem „smilstvo“ jako nedovolený pohlavní styk, a často pod něj zahrnovali nejen homosexualitu a sexuální deviace ale i předmanželský pohlavní styk, masturbaci a podobně – tedy jakékoli užívání pohlavních orgánů mimo dovolený manželský styk. 🙂

Zdroj: http://www.t-b-from.cz/main/t-b-from/Texty/Kstu­die/Smilstvo_a_ci­zolozstvi.html

MK44

Krvesmilstvo ani incest nejsou v ČR uznávané právnické výrazy.

Trestní zákoník č. 40/2009 Sb. v části TRESTNÉ ČINY PROTI LIDSKÉ DŮSTOJNOSTI V SEXUÁLNÍ OBLASTI (HLAVA III), paragraf 188 uvádí:

Soulož mezi příbuznými

Kdo vykoná soulož s příbuzným v pokolení přímém nebo se sourozencem, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta.

Smyslem tohoto zákona má zřejmě být to, aby se zabránilo narození defektního potomka. Blízcí příbuzní totiž mají velmi podobné genomy. U obou se pak může vyskytnout shodné genetické poškození, které nelze opravit tak, jak by se to stalo, kdyby alespoň u jednoho z rodičů byla dotyčná genová sekvence zdravá.

Praktický dopad zákona považuju za diskutabilní. Došlo-li k příbuzenskému spojení dobrovolně a nedošlo k těhotenství, pak kde není žalobce, není soudce. Naopak došlo-li k otěhotnění, pak může být pro rodiče obtížnější jít na interupci a to ze strachu, že se „to“ při tom provalí. Navíc paragraf nerozlišuje pokrevní příbuzné a nepokrevní (např. nevlastní, adoptivní rodič, sourozenec).

Není nutné, aby se z incestu narodilo postižené dítě, je-li DNA původců v pořádku. Ale doporučuji to neriskovat. Příklady z uzavřených komunit hovoří za sebe.

Problematika úzce souvisí s pohlavním zneužíváním ve spol. domácnosti apod. Tím se ale zabývá par. 187.

Pozor, v zahraničí může být „krvesmilstvo“ vymezeno v daleko šírší míře. Může se vztahovat i na vzdálenější příbuzné jako bratranci, sestřenice, strýcové a tety z kdovíjakého kolene, nebo na nepokrevní členy domácnosti, popř. na členy nějaké komunity, klanu, vesnice. Taky tresty mohou být kdesi v oblasti doživotí nebo ukamenování.

Smilsto viz kolegyně marci1.