bolak

Co je to „křížák“?

Jak říkaj v těch doktorskejch seriálech „sestro, dejte mu křížák“.

Nejlepší odpověď
cochee

Když to má dávat sestra, tak se nejspíš jedná o křížový test krevní skupiny krve v krevní konzervě, dělá se to jaksi „do kříže,“ podrobnosti neznám.

Další odpovědi
mosoj

https://www.go­ogle.cz/webhp?sou­rceid=navclien­t&hl=cs&ie=UTF-8#hl=cs&q=k%C­5%99%C3%AD%C5%BE­ov%C3%BD+test

Kelt

Může se jednat o křížový šroubovák, tak se to označuje tady. Pak je to samozřejmě druh pavouka a rytíř, který v brnění bojoval proti Husitům.

zzzzz

křížák je šroubovák:-))) křížový, ne ten plochý 😁 ale proč říkaj sestro, to je mi záhadou 😁

marci1

Křížák je laboratorní předtransfuzní vyšetření sloužící k posouzení kompatibility krve dárce a příjemce.
Podrobněji :
http://lekarske­.slovniky.cz/po­jem/krizovy-pokus

ivzez

V doktorskejch seriálech
by pdole mne mohlo jít
o křížový obvaz.
Doplňuji:
Oprava:
… podle mne …

ivzez

@Kelt:
Doplním, že označení křižák se začalo používat pro
účastníky křížových válek dávno před husitskými válkami.