Drap

Co je to jojoba a k čemu se využívá?

Nejlepší odpověď
kropitko

Jojobu (vyslov ho-ho-ba), známou jako „pouštní ořech“, používali po stovky let indiáni z kmene Apačů v poušti Sonoran na jihozápadě Spojených států a severu Mexika.

Američtí indiáni dnes používají semínka této rostliny v podstatě stejným způsobem jako jejich předci – jako lék a jídlo pro sebe i dobytek. Olej zjemňuje a dodává sílu vlasům. Z pražených semen se vyrábí zvláštní horký nápoj.

Zdroj: http://www.vel­kaepocha.sk/in­dex2.php?opti­on=com_conten­t&task=emailfor­m&id=1214

Další odpovědi
annas

Právě včera jsem dojedla sušené jojobové plody,které jsou velké asi jako dubový žalud. Plody obsahují estery mastných kyselin a alkoholů. Dále volné kyseliny (eicosenová, docosenová, gadolenová), alkoholy (eicosenol, docosenol, hexacosanol) a bílkoviny (simmondsidy).

Plody pomáhají proti nespavosti, stresu,dodávají minerály,působí na slinivku a na zažívání apod.

Olej, i když nejde v pravém smyslu o olej, ale vlastně není olej, ale lineární ester.
Dávní lidé používali jojobový olej na zranění a odřeniny a zjistili také, že dokáže vyhladit jizvy a omladit vrásčitou kůži. Kůže ztrácí svou pružnost následkem nadměrného vystavení slunečnímu záření a stárnutí. Látky nalezené v jojobě omezují známky stárnutí, zvyšují pružnost kůže, vyhlazují vrásky a dodávají jí mladší vzhled. Jojobový olej je bez zápachu a okamžitě se vstřebává do kůže. Nezanechává tedy po nanesení mastný povlak. Je totiž velmi podobný mastnotě, která je obsažena v naší kůži. Plody pak vnitře i jako krmivo pro dobytek.

Protože jojoba vyrovnává pH kůže, pomáhá při drobných kožníh vadách, jako je akné, spáleniny, popraskaná kůže, opruzeniny, slabé nehty a jizvy.

Po nanesení na pokožku hlavy odstraňuje mastnotu a nečistoty z vlasových váčků, odstraňuje lupy a zvláčňuje suchou kůži.

Část vlastní zk., část ze zdroje

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:bk5XtC5n7LoJ:­www.velkaepocha­.sk/200609291214/Jo­joba-poustni-orech.html+Jo­joba&cd=7&hl=c­s&ct=clnk&gl=cz&sou­rce=www.google­.cz

dědapetr

Jojoba je rostlina a vyrábí se z ní olej.http://en­.wikipedia.or­g/wiki/Jojoba_o­il