co je to ischias

Nejlepší odpověď
annas

Choroba ischias postihuje sedací nerv. Charakteristické je vystřelování ze zad po vnější straně stehna a nohy až do oblasti chodidel. Bolesti zad způsobené tímto onemocněním vznikají v kříži. V místě, kde se bederní páteř mění v křížovou. Tato část páteře je k bolestivým problémům nejnáchylnější. Může vzniknout třeba při prudkém otočení těla, zhoršován je při předklonu, kašli a kýchání. Jde o často úmornou bolest, která je, v některých případech, zaviněna anatomickými změnami, zvláště pak zánětem nervu.

Zdroj: http://www.bel­tina.cz/onemoc­neni/ischias-postizeni-sedaciho-nervu/

Další odpovědi
hanulka11

Ischias – příznaky
Ischias je bolest, která vzniká při dráždění kořene sedacího nervu v kříži. Bolest vystřeluje do zad přes zadní stranu stehna až do lýtka a chodidla a zhoršuje se při předklonu, kašli a kýchání.
Ischias – příčiny
špatné natočení těla

výhřez meziobratlové ploténky

degenerativní změny páteřních struktur

fyzické přetěžování svalů, více o příčinách bolesti zad přímo v článku

napětí svalstva v důsledku vnitřního napětí (stres, deprese apod.)
Ischias – léčba
Klasická léčba
Nejdůležitější je klid na lůžku s pevnou matrací. Lékař postiženému předepíše léky a bude-li třeba, doporučí mu i další terapii. A co takhle vyzkoušet vodoléčbu po domácku?

Osteopatie
Jemné natahování páteře v bederní oblasti pomáhá snížit napětí svalů. Pomalé rozhýbávání postupně vrací postiženému pohyblivost.
Hydroterapie
Na prudké bolesti se používají studené zábaly, na mírnější, ale dlouhodobou bolest zábaly horké. Lékař vám také může nabídnout vířivou vanu nebo střiky. Slyšeli jste o tzv. pivních lázních?

Pulsní magnetoterapie
Je novější léčebnou metodou s velmi dobrými výsledky. Urychluje regeneraci nervů a k odeznění bolestí dochází poměrně brzy.
Operace
Pokud je bolest dlouhodobá nebo se neustále opakuje, příčinou mohou být degenerativní změny páteře, kdy je možno uvažovat o operativním zákroku.

Zdroj: http://www.mi­neralfit.cz/do­maci-lekar-clanek/ischias-neboli-houser-534/