Avatar uživatele
joeyk

co je to inflace? muzete mi to nekdo vysvetlit

v praci rikali ze sporit nema cenu, ze stejne vse schlamstne inflace, muzete mi to vysvetlit? diky
Doplňuji:
ulozenim penez co jako ztracim? nechapu. Max chapu ze se veci zdrazej ale jen tak prece neprijdu o prachy ne?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: joeyk

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? rynek878, hanny 2, suaeda před 4492 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
hanny 2

O peníze nepřijdeš,ale už si za ně zase méně koupíš.Spořit samozřejmě cenu má,ale abys z nich např.v důchodu něco měl,tak si částku,kterou spoříš,musíš každý rok navyšovat o inflaci.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
quentos

Velice zjednodušeně řečeno jde o postupné ztrácení (tržní) hodnoty (no vida, tak jsem to skoro dal i bez slovníku: Slovník cizích slov definuje inflaci jako „ztrátu tržní hodnoty peněz, projevující se poklesem jejich kupní síly“). Krásně je to vidět např. na italských lirách, které byly stiženy inflací kardinálně: mít milion korun potěší, mít milion dolarů potěší ještě stokrát více, kdežto milion italských lir má každej blbec – lira má tržní hodnotu tak malou, že aby měla vůbec nějakou, musí se jí házet v tisících nebo rovnou v milionech.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
annas

Zkuste si pročíst i starší odpovědi.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/vyh­ledat?ie=UTF-8&cx=01759792­7737963345235%3Alv-gxwjxnxe&cof=­FORID%3A11&ci=­39&q=inflace&sa=Vyh­ledat

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
lexx

Znehodnocení peněz a vzestup cenové hladiny. V oběhu je jich víc a reálná hodnota (kupní síla) poklesne. Při inflaci 2.5% a bankovním úroku 1.5% vlastně dlouhodobým uložením peněz neustále ztrácíš (rozdíl obou hodnot).

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
suaeda

Největší inflace byla asi ve Výmarské republice (Německo) po I. sv. válce kdy 1 dolar se rovnal až 12 bilionům tehdejších výmarských marek. Viz odkaz na wikipedii.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/In­flace
Peněženky tenkrát asi nebyly k ničemu.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek