gepik

Co je to HALA?

V Erbenově pohádce „Vousy na loket a člověk na píď“, co ji má tak ráda Anna007, přiletěla HALA a chtěla sežrat mláďata ptáka noha. Co to ta hala je? http://www.po­hadkynawebu.cz/vou­sy-na-loket-clovek-na-pid http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/identifiku­je-nekdo-pohadku-mozna-povest

Nejlepší odpověď
annas

Hala – zřejmě vymyšlený název pro ptáka – pojmenování zla. Uvažuji z pohledu etymologie – slovo hala vzniklo v germánštině z khallo, převzato jako peklo = halja. To z kelštiny ve významu skrývat se, později předsiň, dnes místnost krytá střechou, velký prostor apod. .

Tuto Erbenovu pohádku neznám. Ale Erben pracoval v archívech, takže určitě se seznámil s různými mýty, pověstmi, etymologií apod., takže mohl slovo použít pro pojmenování ptáka, který se ukrývá někde v podsvětí, ve skalách, představuje zlo .. …
Samozřejmě nemusí to tak být. Ale i výraz převzatý do bulharštině by něemu podobnému nasvědčoval.

Vl. věd. a zaprášený a sterilní etymologický slovník.

Další odpovědi
beer

Pravděpodobně stejně jako pohádkový pták noh, je i pohádkový pták ona hala.

marci1

„Hala“ je bulharsky drak.