kikinka2210

Co je to garniž?

nevím jestli se to také tak píše ale říká se to garniž. Co to znamená?

Nejlepší odpověď
iceT

Garnýž je ta konstrukce nad oknem,na kterou se věší záclony a závěsy.

Další odpovědi
hanny 2

Garnýž – připevňuje se nad okna a věší se na ni záclony,závěsy a­pod.

http://www.za­bydleni.cz/gar­nyze-na-zaclony-vyber-a-instalace/

www

Garniž je nesprávný tvar počeštělého slova garnýž.
Více by ti řekli momentálně nepřítomní jiní(á), včetně historie 😁.

jmhad

Má zkušenost má malinkatý rozdíl,možná krajový.
Někde se používá tento pojem pro dvojitý závěs, tedy pro záclonu a pro závěs.Pokud je jen pro záclonu,používá se slovo „konzole“

trnková

Garnýr je nařasený pruh látky nebo záclony, má zdobit. Držáku tohoto zdobení se říká garnýž.Výrazy jsou původem z němčiny Karnise – lišta, Garnieren – zdobit, lemovat. Je to zkrátka záclonová konzola.

Zdroj: Slovník cizích slov, wikipedie,německo -český slovník