sti.sta.sto

Co je to „furiant“?

Víte někdo, co znamená slovo „furiant“?

Nejlepší odpověď
annas

Doplnění Kenyrtsovy odpovědi:
Slovo furiant není staročeské slovo, je to slovo přejaté, tedy cizí. Při pátrání v jeho jazykovém zákulisí se dostaneme do antické mytologie.
Dnešní význam už nepříliš používaného slova furiant v češtině je, jak se píše ve Slovníku spisovného jazyka českého: „člověk přemrštěně a okázale projevující své sebevědomí, pýchu, domýšlivost, nadutost, nafoukanost, umíněnost, vůbec člověk pyšný, umíněný.“ Dále slovník uvádí, že furiant je také název českého lidového kolového tance se střídáním rytmu dvoudobého a třídobého.
Další podrobnosti najdete na:

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/193697

Další odpovědi
kenyrts

Furiant (z latinského Furian – rozzuřený, rozrušený) je rychlý a ohnivý český tanec v dvoučtvrťovém či tříčtvrťovém taktu.
Stylizovaný taneční podobě byl často používaný českými skladately, jako je Antonín Dvořák ve své skladbě Slovanské tance, a ve své šesté symfonii, a Bedřich Smetana v Prodané nevěstě či v České tance.

též- nafoukanec