co je to frčka?

už jsem to párkrát slyšela v souvislosti s vojáky vím že je to asi nějaké ocenění,ale co to přesně je a co to znamená jsem nikde nenašla jak vůbec toto slovo vzniklo?

Nejlepší odpověď
annas

Frčky = vojenské označení hodnosti na výložkách, tj. pecky nebo hvězdičky. Přijít o frčky = degradovat. Patří do vojenského slangu. Slovo frčky pochází z němčiny, původně hračka „vlk“, která se roztočí a „frčí“.

Jinak slovenský slovník zmiňuje významy:
frčka, -y, -čiek žen. r.

1. expr. prudké udretie ukazovákom odrazeným od palca (obyč. pod nos al. do nosa): dať niekomu f-u, dostať f-u (do nosa) od niekoho;
pren. morálna f. (Kuk.) zahanbenie

● hádzať si f-y s niekým, hádzať f-y niekomu zahrávať si s niekým, uťahovať si z niekoho;

2. hovor. hviezdička na označenie vojenskej hodnosti: Vedľa vodiča sedela mladá žena s troma frčkami. (Karv.)

Další odpovědi
quentos

frčky: označení [vojenské] hodnosti na výložkách (pecky nebo hvězdičky) (SNČ, doplněno)
Spisovně by to měl být „prýmek“, ale nechci se mýlit, třeba je mezi tím rozdíl a někdo mě opraví

Drap

Frčka, také pecka, je hodnostní označení na výložce / na rameni/ vojáká. Každá hodnost má jednu nebo více frček, stejného tvaru. I tvary frček se u různých hodností liší.

briketka10

frčky jste uvedli správně, ale prýmek je proužek :)
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pr%C3%BDm­ek