Avatar uživatele
anonym

co je to frčka?

už jsem to párkrát slyšela v souvislosti s vojáky vím že je to asi nějaké ocenění,ale co to přesně je a co to znamená jsem nikde nenašla jak vůbec toto slovo vzniklo?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? annas, iceT, johana 56, briketka10, david22 před 4249 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Frčky = vojenské označení hodnosti na výložkách, tj. pecky nebo hvězdičky. Přijít o frčky = degradovat. Patří do vojenského slangu. Slovo frčky pochází z němčiny, původně hračka „vlk“, která se roztočí a „frčí“.

Jinak slovenský slovník zmiňuje významy:
frčka, -y, -čiek žen. r.

1. expr. prudké udretie ukazovákom odrazeným od palca (obyč. pod nos al. do nosa): dať niekomu f-u, dostať f-u (do nosa) od niekoho;
pren. morálna f. (Kuk.) zahanbenie

● hádzať si f-y s niekým, hádzať f-y niekomu zahrávať si s niekým, uťahovať si z niekoho;

2. hovor. hviezdička na označenie vojenskej hodnosti: Vedľa vodiča sedela mladá žena s troma frčkami. (Karv.)

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
quentos

frčky: označení [vojenské] hodnosti na výložkách (pecky nebo hvězdičky) (SNČ, doplněno)
Spisovně by to měl být „prýmek“, ale nechci se mýlit, třeba je mezi tím rozdíl a někdo mě opraví

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

Frčka, také pecka, je hodnostní označení na výložce / na rameni/ vojáká. Každá hodnost má jednu nebo více frček, stejného tvaru. I tvary frček se u různých hodností liší.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
briketka10

frčky jste uvedli správně, ale prýmek je proužek :)
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pr%C3%BDm­ek

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek