co je to frčka?

už jsem to párkrát slyšela v souvislosti s vojáky vím že je to asi nějaké ocenění,ale co to přesně je a co to znamená jsem nikde nenašla jak vůbec toto slovo vzniklo?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Frčky = vojenské označení hodnosti na výložkách, tj. pecky nebo hvězdičky. Přijít o frčky = degradovat. Patří do vojenského slangu. Slovo frčky pochází z němčiny, původně hračka "vlk", která se roztočí a "frčí".

Jinak slovenský slovník zmiňuje významy:
frčka, -y, -čiek žen. r.

1. expr. prudké udretie ukazovákom odrazeným od palca (obyč. pod nos al. do nosa): dať niekomu f-u, dostať f-u (do nosa) od niekoho;
pren. morálna f. (Kuk.) zahanbenie

● hádzať si f-y s niekým, hádzať f-y niekomu zahrávať si s niekým, uťahovať si z niekoho;

2. hovor. hviezdička na označenie vojenskej hodnosti: Vedľa vodiča sedela mladá žena s troma frčkami. (Karv.)

Další odpovědi:

Zlatý

frčky: označení [vojenské] hodnosti na výložkách (pecky nebo hvězdičky) (SNČ, doplněno)
Spisovně by to měl být "prýmek", ale nechci se mýlit, třeba je mezi tím rozdíl a někdo mě opraví

Zlatý

Frčka, také pecka, je hodnostní označení na výložce / na rameni/ vojáká. Každá hodnost má jednu nebo více frček, stejného tvaru. I tvary frček se u různých hodností liší.

Zlatý

frčky jste uvedli správně, ale prýmek je proužek :)
http://cs.wikipedia.org/…

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3356
Zlatý Drap 1789
Zlatý led 1450
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1112
Zlatý marci1 1072
Zlatý vagra 799
Zlatý mosoj 796
Zlatý gecco 714
Zlatý iceT 652

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.