Hakunamatata

Co je to fanfán?

třeba z názvu Fanfán Tulipán – co znamená slovo fanfán

Nejlepší odpověď
annas

Z francouzské etymologie:

fanfan – ( Familiar )termín, který používají matky a sestry, když mluví s dětmi, vyjadřují náklonnost – něco jako miláček, děťátko, robátko atd.. Vypouštějí některou slabik . z vlastního jména.

Původ z fan = ctitel, obdivovatel, nadšená osoba – zdvojený fanfan pak obdivovaný, miláček atd. .

Český zdroj – příklad krácení jména

Např. vlastní jméno Fafout, Fafaut (s druhotvarem Fafejta, vzniklým častou změnou cizího au v ej) opírá se o franc. slovo »fanfan« (miláček, robátko, galantní voják), změněné v češtině týmž způsobem jako »allons — alou« (a rozšířené o koncové t).

Takže Fanfan Tulipán – Miláček Tulipán

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:7e7RwgcG9kIJ:­nase-

rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php%3Far­t%3D1045+&cd=6&hl=cs&ct=­clnk&gl=cz&cli­ent=firefox-a
Doplňuji:
Platí tento odkaz

http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=1045

Jinak z různých francouzských zdrojů

Další odpovědi
MK44

Ve familiérní francouzštině znamená „le fanfan“ něco jako děcko, děťátko.

Doplňuji:
V odpovědi Annas se mi líbí slovo „robátko“. Nemýlím-li se, dříve tak, hlavně ženy, mluvily i o mladíčkovi, vojáčkovi. To by dobře odpovídalo Fanfánu Tulipánu.
Jelikož i ve francouzštině je slovo fanfan zastaralé, odvozoval bych ho spíše od dětské výslovnosti slova enfant [ãfã] – dítě. Slovo fan (→ fan club) je z angličtiny, asi od „fanatic“, a jak pro francouzské bony tak pro Fanfána Tulipána příliš moderní. Ale možná to tak jen cítím.

quentos

s malým f nic. S velkým F to bylo jméno postavy z filmu http://en.wiki­pedia.org/wiki/Fan­fan_la_Tulipe

annas

Výraz fan je i ve francouzštině stejně i v ostatních jazycích.

Znova jsem se dívala do francouzského slovníku, takže shrnuji možnosti původu výrazu fanfan, jehož význam je uvedený.

  1. „dítě“ fantfant – zkomolené na fanfan (Život a Demise Caillette Anc básně fr, X, 382 ..)
  2. termín náklonnosti – obdivovatel, obdivovaný, milovaný (Molière, Ecole des Maris, akt II, scéna IX, v. 763)..
  3. Od dětí – úspornost, vyjadřování, opakování.