Ngoc Dinh

Co je to Eroze?

Nejlepší odpověď
a623682@drdr

omfg tady uz nejsou lidi ani schopny pouziva google?
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/E­roze

Další odpovědi
marci1

„Eroze je soubor pochodů způsobujících, že materiál zemského povrchu je uvolňován, rozpouštěn, obrušován a přemísťován. Hlavním erozním činitelem je mechanické působení klastického materiálu unášeného tekoucí vodou, vlnami a proudy, ledem a větrem. Podle druhu erodujícího prostředí se rozeznává e. říční (eroze v užším smyslu), mořská a jezerní (abraze), ledovcová (ledovec) a větrná neboli eolická (koraze). Říční e. zahrnuje období zahlubování (zvláště zpětnou e. v horní části toků) a období po dosažení přibližně vyrovnané spádové křivky, kdy převládá e. boční a řeka akumuluje (ukládá) např. viz terasy (obr. 223). E. je často selektivní (e. měkkých hornin) a postihuje zejména nechráněné půdy. cyklus erozní. Zvláštními druhy eroze jsou evorze a eforace. obr. 229. denudace.“ Obrázky ve zdroji.
http://www.ge­ology.cz/apli­kace/encyklope­die/term.pl?e­roze

MK44

Z lat. erosio tj. vy-, od-hlodávání. Používá se hlavně v geologii – proces, kdy tekoucí voda, sunoucí se led nebo vítr aj. vymýlá, obrušuje a odnáší zeminu nebo horninu a vytváří tak vzhled krajiny – údolí, strže, skalní útvary apod. Obsáhleji viz odpověď od marci1.