Co je to echolokace?

Slyšela jsem v rádiu termín echolokace v souvislosti se sluchem, ale nevím, co to znamená?

Nejlepší odpověď
Jivinho

Echolokace je vlastně takový „radar“. Funguje na principu vysílání „paprsků“ a jejich opětovného přijímání (protože se „paprsky“ odráží).

Další odpovědi
Krugerka

Echolokace je postup, kdy se vysílaný zvuk od předmětu odrazí zpět do místa vysílání, kde je zpětně zachycen. Z celkového času, který uplyne od okamžiku vyslání zvukové vlny (obvykle vysokofrekvenčního zvuku) do okamžiku zpětného příjmu odražené vlny (ozvěny neboli echa), se dá spočítat vzdálenost alokovaného předmětu. Tento princip využívají některé specializované elektronické přístroje, například sonary. Princip echolokace je využiván pro měření hloubky moře. Delfíni využívají svůj biologický tělesný sonar pro vyhledávání potravy. Kaloňi také vydávají cvrčivé vysokofrekvenční echolokační signály (obdobně jako menší hmyzožraví netopýři).

taku1

Echolokace je jednoduše řečeno vlastně to, co umožňuje například netopýrům nebo delfínům orientovat se pomocí zvuku. Odborněji je to postup, kdy se vysílaný zvuk od předmětu odrazí zpět do místa vysílání, kde je zpětně zachycen.