Co je to dysplasia (anglicky)?

Vyskytuje se pri gynekologickych problemech zen a je to zavazne onemocneni?

Odpovědi
ivca11

DYSPLAZIE DĚLOŽNÍHO ČÍPKU
U rakoviny děložního čípku, pochvy i zevních rodidel známe navíc její předstupně – tzv. prekancerózy (dysplázie, před-rakovinová stádia), která je možná při vyšetření rozpoznat a vyléčit. Vývoj před-rakovinových změn trvá měsíce až roky. Podle stupně závažnosti rozlišujeme mírné před-rakovinové změny (LG SIL, LGL, low grade squamous intraepithelial lesions), které jsou asi v polovině případů způsobeny vysoce rizikovými HPV. Převážná většina (asi 70 – 80%) takových změn má tendenci ke spontánnímu vyhojení působením vlastní obranyschopnosti, vůbec nejčastěji změny vymizí po porodu. Při nálezu mírných před-rakovinových změn se obvykle pacientky pouze sledují pomocí kolposkopického vyšetření a cytologických stěrů .

Závažné před-rakovinové změny zahrnují středně těžký a těžký stupeň abnormálního nálezu (HG SIL, HGL, AIS, high grade squamous intraepithelial lesions a adenokarcinom in situ). Téměř všechny závažné změny se vytvářejí v důsledku dlouhodobého přetrvávání infekce vysoce rizikovými typy HPV (HR, high risk).

Rakovina děložního čípku je dnes jedno z mála zhoubných onemocnění, u kterého známe vlastní příčinu vzniku. Vzhledem k relativně dobré dostupnosti děložního čípku je možno posoudit změny, které se na něm odehrávají a včas zachytit případné nebezpečí.

Příčina vzniku rakoviny na děložním čípku je skryta ve virové infekci. Tyto viry se do čípku dostávají při pohlavním styku.

CIN I (cervical intraepithelial neoplasia) – je nejmírnější forma – tzv. mírná dysplazie (mírná odchylka)
CIN II – výraznější změny, střední stupeň dysplazie
CIN III – výrazná dysplazie – tzv.carcinoma in situ – tzn. karcinom v místě vzniku (sliznici) s náznaky invazivního růstu nebo bez něj. Nejde však o pokročilý stav rakoviny.
Pro další diagnostiku se provádí kolposkopie (prohlédnutí spec. mikroskopem) plus případné odebrání vzorku tkáně (biopsie) pro další laboratorní histologické vyšetření.
Léčebně se pak provádí odstranění změněné tkáně laserem (popř. el. prodem)v místní anestezii nebo laserem či skalpelem v celkové anestezii (konizace čípku). Konizace čípku může vést k zúžení otvoru v děložním čípku a snížení plodnosti. Dnes jsou však vyvinuty nové operační techniky, které nebezpečí kompliklikací snižují.
Důležité je se příliš nestresovat. Psychika může velmi ovlivňovat stav. O podpůrných metodách přírodní léčby nižších stupňů dysplazie, hojení tkáně po zákroku a prevence rakoviny si můžete přečíst na http://www.alo­tek.com/hpv/a­lotekinfo.htm – doporučuje se zejména Beta karotena>, přírodní E vitamína>(D- alfa- tokoferol), kyselina listová, C vitamína> a Aloe veraa> – vše ve vyšších dávkách. Já bych ještě doporučila Gynex a Lactobacilus acidophilus.

ZDROJE: www.indol-in.cz/dysplasie.htm

http://diskuse­.doktorka.cz/cy­tologie/

Zdroj: http://www.indol-in.cz/dysplasie.htm, http://diskuse­.doktorka.cz/cy­tologie/