bestak

Co je to druhá premiéra?

Premiéra je přece jenom jedna. Proč nově uvědená/nastudovaná představení mají 1. a 2. premiéru?

Nejlepší odpověď
annas

Např. v ND v Praze se hrála Smetaova opera Dvě vdovy.

První premiéra – hlavní postavy zpívaly dvě herečky. – byla to první premiéra s těmito představitelkami. Vystupují poprvé …

V druhé premiéře hlavní roli obsadily jiné herečky – druhá premiéra, protože účinkují jiné herečky,

Vystupují poprvé, ale ve stejné opeře, není to repríza, protože je jiné obsazení.

Jde o tzv. alternaci – střídání hereček, herců v jedné roli – takže jedno herecké obsazení se představí veřejnosti v první premiéře, druhé herecké obsazení pak v premiéře druhé.
.....

„Zdá se, že v ND podcenili náročnost Smetanovy opery. Obsazení první premiéry o tom alespoň svědčilo.“

„Lépe se dařilo „vdovám“ druhé premiéry.“

http://www.no­vinky.cz/kultu­ra/303959-dve-vdovy-v-narodnim-rakvicky-bez-slehacky.html

Další odpovědi
led

V prípade alternácii, tj. ak jednu postavu hrajú 2 herci, obaja majú nárok na svoju premieru. Režisér určí, kto bude hrať 1.premieru a kto 2.premieru.
Takže, zjednodušene
1.premiera je premiera s 1.alternáciou
2.premiera je premiera s 2.alternáciou

Drap

Myslím, že druhá premiéra se dělá v jiném obsazení. Většina kusů se zkouší i s možnými záskoky.

anonym

Napřed se jede „naostro“ tam a pak zase zpátky (logicky).

anonym

Tazatel se neptá,kdo v premiéře hraje,ale co je druhá premiéra.

anonym

Nejspíš jde o nějakou uměleckou strategii či společenskou etiku, jejich pravidla…