VampGirl

Co je to doktrína?

Nejlepší odpověď
dědapetr

Doktrína (lat. doctrina, od docere, učit) je pevné učení či nauka, obvykle opřená o nějakou autoritu. Tak se někdy také označuje soustava neměnitelných zásad – dogmat. V současném užití obvykle soubor zásad, jimiž se řídí zahraniční politika určitého státu.
Odtud také doktrinář a doktrinářský – autoritativní, nepřístupný diskusi.
[editovat]Příklady

Brežněvova doktrína: zásada, že socialistické zřízení v jakémkoliv socialistickém státu je třeba bránit i za pomoci vojenské síly. Tato se pak nazývá „bratrská pomoc“. Viz Pražské jaro 1968.
Monroeova doktrína: nazvaná podle amerického prezidenta J. Monroea (1823) znamená původně odmítnutí evropských zásahů na americkém kontinentu, později i zásada nezasahovat do mezinárodních vztahů, pokud se životně nedotýkají vlastního národa. Také nazývaná izolacionismus.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Dok­tr%C3%ADna