Co je to distanční forma studia?

Zajímá mě , o jaký druh studia se jedná, jelikož nevím , co si pod pojmem distanční mám představit.Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
quentos

distanční je česky „dálkové“. NICMÉNĚ ani tento název už se dnes nepoužívá – dálkovému se v současné době říká přednostně „kombinované“, protože si vedení VŠ uvědomilo, že jelikož i u dálkového musíte jednou za čas přijet, není název „dálkové (distanční)“ úplně výstižný.

Další odpovědi
annas

Jen maličko doplním. Kombinovaná forma studia (dříve dálková) je kombinací prezenční formy studia, která umožňuje studentovi vysoké školy pravidelnou účast na výuce, tj. na přednáškách, seminářích, cvičeních a dalších vzdělávacích aktivitách vedených akademickými pracovníky, a distanční formy studia – umožňuje studium s využitím informačních prostředků bez pravidelné účasti na vzdělávacích aktivitách.

Doplňuji:
Teprve teď jsem si všimla, že jste zařadila svou otázku do rubriky Střední školy.
Proto ještě dodávám charakteristiku distančního studia na Střední škola ekonomicko-podnikatelské, Spektrum, s.r.o., Mladá Boleslav.
Tato forma vzdělávání je založena na samostatném studiu s využitím komunikace se školou prostřednictvím internetu a minimální účastí studentů ve škole. Jedná se o individuali­zovanou výuku, která nevyžaduje přítomnost učitele. Prezentace učiva, komunikace žáka a vyučujícího a předávání informací o organizaci a průběhu studia jsou založeny na částečném nebo úplném využití informačních technologií.

Do distanční formy studia se hlásí především časově a pracovně velmi vytížení jedinci, podnikatelé, zaměstnanci českých i zahraničních firem a zaměstnanci státní správy s neukončeným středním vzděláním, profesionální sportovci, lidé žijící nebo pracující v zahraničí, neúspěšní absolventi maturitních zkoušek na jiných školách nebo všichni ti, co splnili povinnou školní a z časových nebo zdravotních důvodů nemohou navštěvovat denní studium.

Na úvodní informativní a seznamovací konzultaci na začátku školního roku seznámí všichni s učebními osnovami v jednotlivých předmětech pro daný školní rok, specifikují a vysvětlí rozdělení učiva všech předmětů podle obtížnosti a náročnosti, blíže studenty seznámí s cíly předmětů a celkovou strukturou předmětů v ročníku.

V průběhu každého pololetí se studenti vzdělávají a připravují samostatně v souladu s výše specifikovanými doporučenými vzdělávacími plány a své znalosti si prověřují vypracováním zadaných kontrolních otázek, úloh, cvičení, samostatných písemných prací a seminárních prací, které průběžně zasílají vyučujícím ke kontrole. V posledním měsíci každého pololetí je žákům vedením školy stanoven harmonogram klasifikačních zkoušek.

Vstřícným krokem školy v případě zájmu a potřeby žáků distanční formy vzdělávání je možnost se po dohodě s vedením školy zúčastnit vyučovacích hodin dálkové formy vzdělávání v termínech, které jim vyhovují, a to převážně z důvodu obtížnosti pochopení učiva formou samostudia nebo procvičení praktických příkladů, pokud osobní konzultace nebo vysvětlení vyučujícího prostřednictvím internetu nepostačuje.