HerbiG

Co je to DEMOKRACIE???

Nejlepší odpověď
annas

Demokracie – 1. vláda lidu, lidovláda, vláda většiny nad menšinou; státní forma v různých společenskoeko­nomických formacích na něm založená. Např. antická demokracie, lidová demokracie atd.
2. princip rovnoprávného a společného rozhodování v kolektivu.
3. sociální demokracie – sociálně demokratická strana

Další odpovědi
HOMER

Je to vláda lidu.

fortin

Hlavní principy demokracie:

  1. Držitelem moci je lid.
  2. Periodické volby.
  3. Povinnost odevzdat moc nejpozději po uplynutí volebního období.
  4. Nezměnitelnost maximální délky období.
  5. Ochrana politických menšin i jednotlivců.

Další běžné znaky současných liberálních demokracií:
účinná a informovaná veřejná diskuse – k ní patří nejen svobodná a nezávislá média, ale i kultura diskuse, která je zpravidla kultivována historickými zkušenostmi dané společnosti,
zajištění tradičních popř. i moderních lidských práv jednotlivců,
ochrana menšin a jejich práv a umožnění jejich integrace (zapojení do většinové společnosti),
dělba moci: na legislativu (zákonodárství), exekutivu (výkonnou moc) a justici (soudnictví), byť v kontinentálním modelu není exekutiva od legislativy striktně oddělena, neboť bývá na parlamentu v různé míře závislá mechanismem vyslovování důvěry resp. nedůvěry. To neplatí v USA, kde je plná dělba moci prezidentským systémem. Justice ale musí být od exekutivy oddělena – být na ní nezávislá. Exekutiva je vázána odpovědností k lidu – buď přímo (v systému plné dělby moci), nebo nepřímo – přes zákonodárný sbor.
právní stát: spravedlivé (legitimní) zákony a účinné prosazování jejich dodržování,
transparentnost: průhlednost rozhodování, přehledné financování, účinný veřejný dozor nad státní mocí a použitím jí svěřených prostředků,
rovnost šancí každého, bez ohledu na jeho původ (například rovný přístup ke vzdělání, právní ochrana rovných a spravedlivých podmínek v podnikání)
poskytnutí základních sociálních podmínek pro důstojný život všech. Ale sám tomu nevěřím.

panenka

je vláda lidu system institucí dělby a delegace mocí.