Akko

Co je to cinismus? Uvedte priklad prosim.

Odpovědi
Michal47

„Cinismus“ s měkkým i na Google není. Cynismus je pojem vzniklý z tzv. kynické filozofie, jejímž významným představitelem byl Diogénes. Ten například při setkání s Alexandrem Velikým na otázku, jaké přání by chtěl splnit, odpověděl „Ustup mi ze slunce“, protože se zrovna opaloval. Přitom byl chudý jak kostelní myš. Tato filozofie byla reakcí na krizi soustavy městských států a despotickou nadvládu Sparty v celém Řecku (4. – 3. století př. n. l.). Nechtěli se vázat k majetku, kariéře a pohrdali těmito věcmi.
Dnes za cynickou označujeme např. větu „Tak si to užij,“ pronesenou k někomu, kdo jde k zubaři. Ukazuje nepřítomnost solidarity a soucitu u toho, kdo ji pronesl.