Petra:))

Co je to chromatografie?

Můžete mi to někdo prosím stručně vysvětlit?

Nejlepší odpověď
mosoj

Chromatografie jsou fyzikálně-chemické separační metody, jejichž podstatou je rozdělování složek směsi vzorku mezi dvě fáze, a to fázi nepohyblivou (stacionární fázi) a pohyblivou (mobilní fázi). Tyto dvě fáze se od sebe odlišují některou základní fyzikálně-chemickou vlastností, např. polaritou. Spolu s pohybující se mobilní fází je soustavou unášen také vzorek. Dělené složky vzorku (analyty) interagují v různé míře se stacionární a mobilní fází. Analyty, které se poutají více ke stacionární fázi, se pohybují pomaleji a jsou zadržovány déle, než analyty, které se ke stacionární fázi poutají méně. Na základě tohoto principu dochází k rozdělení složek směsi.

Další odpovědi
annas

Stručné vysvětlení z časopisu ABC

Chromatografie neboli „barvopis“

Chromatografie je technika která slouží k dělení více či méně složitých směsí.
„Účelem může být zjištění složení směsi, ale i získání jednotlivých látek v čisté podobě. Existuje celá řada způsobů, jak to provést, například krystalizace, destilace nebo elegantní a přitom účinná technika zvaná chromatografie. Doslovný překlad názvu znamená "barevné psaní“ nebo „barvopis“.

Více na http://www.abic­ko.cz/clanek/ca­sopis-abc/5325/chro­matografie-neboli-barvopis.html?ut­m_source=abic­ko.cz&utm_medi­um=copy

--
Pokud se zajímáte o podrobnosti, v odkazu najdete některé způsoby chromotogafiem např. adsorpční chl., ionexová ch. aj.

https://publi­.cz/books/141/03­.html

Piitrs

Docela dobře je to popsáno v odkazu níže

Zdroj: http://www.wi­kiskripta.eu/in­dex.php/Chroma­tografie