Co je to Altruistický egoismus?

Nejlepší odpověď
led

Podľa wikipédie:
„Altruismus (z lat. alter, druhý, 3. pád altrui, druhému) je moderní označení pro postoje a jednání, která sledují prospěch druhého člověka (altruistické jednání, dobročinnost, nesobeckost, nezištnost). Protikladem altruismu je egoismus.“
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Al­truismus
toto ale popiera GVKB – Guru Vit Kouba Bhagavan vo svojom článku
Altruistický egoismus:
…„zdánlivě je zde rozpor, copak je možné aby mohl zde existovat Altruistický egoismus? Vše je ale duální a tam kde je klad tam je i zápor nelze stvořit něco co bude jenom kladné nebo jenom záporné a tak je zde Altruistický egoismus ve kterém je dobro i zlo současně.“…
http://koubavit­.wordpress.com/2012/05­/25/altruistic­ky-egoismus/
vhodné je prečítať si aj:
MARTIN LEČBYCH – magisterské studium psychologie: ALTRUISTICKÁ OSOBNOST
http://martin­lecbych.sweb.cz/pu­blikace/Altru­isticka%20osob­nost.pdf
Vývoj uvažování o altruismu v dějinách:
MICHAELA KONEČNÁ: ALTRUISMUS NEBO EGOISMUS?
http://is.muni­.cz/th/64404/ff_b/Ko­necna_DP_Altru­ismus.doc

Další odpovědi
annas

Zkuste si projít bakalářskou práci ALTRUISMUS NEBO EGOISMUS?. Snad se vám odkaz podaří otevřít.

2 Vývoj uvažování o altruismu v dějinách
is.muni.cz/th/64404­/ff_b/Konecna_DP_Al­truismus.doc

Jinak další odkazy.

http://www.go­ogle.cz/search?q=a­alatruistick%C3%BD+e­goismus&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=or­g.mozilla:cs:of­ficial&client=fi­refox-a#hl=cs&gs_nf­=1&pq=aalatru­istick%C3%BD%20e­goismus&cp=2&gs_­id=8t&xhr=t&q=al­truistick%C3%BD+e­goismus&pf=p&cli­ent=firefox-a&rls=org.mozi­lla:cs%3Aoffi­cial&sclient=psy-ab&oq=altruis­tick%C3%BD+ego­ismus&aq=f&aqi=&aq­l=&gs_l=&pbx=1&bav=on­.2,or.r_gc.r_pw­.r_qf.,cf.osb&fp=34fd951­01a2f43c9&biw=992&bih=70­1&bs=1

Určitě víte, že alturismus je nesobecký způsob myšlení a cítění, nezištné jednání ve prospěch druhých jako mravní princip. Jeho opakem je egoismus.

Oba protiklady se nemusí vždy a nekompromisně vylučovat.
Lidská společenství jsou tvořena jedinci, kteří jsou rozdílně založení a tvoří celek.. . Výrazný egoista např. může vytvořit a smtelit tým (bez rozlišení orientace jedinců), který se chová výrazně altruisticky.
Společnost není jen bílá a černá, ale určitě černobílé. Jde o to, aby byla jakžtakž vyrovnaná a všichni mohli důstojně žít. Oba protiklady se nemusí vždy a nekompromisně vylučovat.
Výrazný altruista se může stát egoistou a naopak. Vše je relativní.

bolak

Takovej termín vážně existuje?
Vzhledem k tomu že jsou to protiklady, tak můžu jenom hádat. Mohlo by to bejt to, když někdo pomůže tomu druhýmu jenom proto že mu to dělá dobře. Né proto že by chtěl tý osobě pomoct, ale jenom aby měl dobrej pocit, čili asi nějak takhle:

„Jó, zachránil jsem ti život, jsem hrdina a ty běž doprdele…“

Ale tak si to já jenom představuju…

postcd

když se řekne altruistický egoismus, vzpomenu si na diagnózu takzvaného altruistického manipulátora.

Jeslti jsem to správně pochopil, tak jde o člověka, který budí dojem altruistického člověka, který se rozdává pro druhé. Zároveň je ale jasné, že jeho hlavním cílem je sebeuspokojení skrze lidi, kterými se pokouší vědomě/nevědomě manipulovat (není to tedy egoismus?).