Co je to a jak to funguje?

Věděl by někdo, co znamená výraz:„Propri­ocepce?“ Díky.

Nejlepší odpověď
Retko

Slovnik ABZ pise tohle:

schopnost koordinovat tělo v prostoru; smysl, který nás informuje o poloze těla

Z JINEHO ZDROJE:

Propriocepce

Propriocepce je funkce mozku spočívající v neuvědomělém pocitu toho, kde se tělo nachází v prostoru. Pokud mozek dostává od těla nepřesné informace ohledně polohy těla v prostoru, může to negativně ovlivnit spánek, pozornost a sociální interakci.

Co může být projevem oslabení propriocepce u dítěte:

Dítě má potřebu být objímáno, zavinuto a chce se stále k někomu tisknout či přivinout
Dítě má neobvyklou potřebu fyzického kontaktu s jinou osobou; lpí na někom
Hysterická reakce na mytí hlavy nebo při svlékání triček apod. přes hlavu
Dítě se vyhýbá aktivitám, které vyžadují, aby zavřelo oči (jako např. hra „Slepá bába“, kdy se dítě naslepo a poté, co se několikrát otočilo dokola, snaží umístit papírový ocas na namalovaného oslíka. Vzdáleně připomíná hru na slepou bábu).
Dítě se cítí nepříjemně nebo je dezorientováno ve sprše
Dítě má potíže s usínáním a spaním (nevydrží spát)
Dítě chodí ve spaní
Dítě padá z postele
Dítě se cítí, jako by plavalo nebo se vznášelo
Extrémní neklid ve spánku
Dítě má potíže se vstáváním a pohybem po spaní (jako by mělo přestřižené struny)
Dítě potřebuje těžké přikrývky nebo oblečení, případně batůžek, aby se cítilo „na zemi“
Dítě vyžaduje při spánku rozsvícené světlo (strach ze tmy)
Dítě se vyhýbá týmovým sportům
Dítě nemá rádo pobyt v davu lidí
Dítě dává přednost plavání a je v něm šikovnější než v ostatních sportech
Neobratnost, zakopává o vlastní nohy, vráží do věcí
Dítě má potíže s pochopením matematických pojmů
Dítě má tendenci chovat se tak, že často dochází k nehodám
Dítě je nejisté při chůzi po schodech nahoru

NECO Z OBLASTI KLOUBU:

Podle Freemana vede každý úraz ke změně propriocepce. Pojem propriocepce zavedl Sherington pro
označení vnímání polohy a pohybu. Propriocepce je nejen vědomé vnímání, ale hlavně nevědomé vnímání
polohy a pohybu, které využíváme při tak samozřejmých věcech jako je například stoj. Při změně
propriocepce dochází ke svalové inkoordinaci, způsobené na podkladě porušené aference poraněného
kloubu, a tato inkoordinace je hlavní příčinou vzniku instabilního kloubu. Z toho vyplývá také
závěr, že pomocí zvýšení propriocepce můžeme dosáhnout větší stability kloubu.

A TADY JSOU ZDROJE:
http://is.muni­.cz/th/206553/lf_b/Ba­kalarka_koleno_-_kompletni.txt?lan­g=en

http://www.go­ogle.cz/url?sa=t&sou­rce=web&ct=res&cd=9&ved=­0CCsQFjAI&url=http%3A%2F­%2Fwww.wfh.or­g%2F2%2Fdocs%2FPu­blications%2FOt­her_Languages%2FE­xercise-Guide-Czech.pdf&rct=j&q­=%22propriocep­ce+je%22&ei=wQ9FS7m0Ac­_G_ga8v4SPCQ&us­g=AFQjCNH-cSgUeqOKU1R_3Bgk7y_­cBorM4Q&sig2=PHD­LnV7zq1oYOig8i­goGmA

http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/hledat?typ_hle­dani=prefix&ci­zi_slovo=Propri­ocepce