co je teplotní inverze

je to něco o počasí a týká se to i chemie.

Nejlepší odpověď
Terýsek

Teplotní inverze je jednoduše jev, kdy v nížinách je zima a zamračeno, kdežto na horách a ve vyšších polohách je slunečno.
„Lokální inverze například v údolí může být způsobena stékáním chladného vzduchu po svazích dolů. U dna kotliny se potom vytváří vrstva studeného vzduchu, v níž mnohdy dochází ke kondenzaci vodní páry a vzniku mlhy/nízké oblačnosti. Ve větším měřítku může inverzi způsobit nasunutí teplejší masy vzduchu nad vrstvu vzduchu studeného, čímž dojde k zastavení konvekčního proudění.“

Zdroj: www.wikipedia.org

Další odpovědi
alenka901

Pokud teplota vzduchu s výškou roste, hovoříme o teplotní inverzi. Teplotní inverze je anomální jev. Mezním případem inverze je izotermie – teplota se s výškou nemění. Izotermii pozorujeme v přechodových pásmech. Tyto tzv. pauzy jsou úzké pásy mezi vzdušnými sférami (tropopauza, stratopauza aj.). Teplotní inverze nesouvixí s lidskou činností; je to přirozený jev, který tady byl mnohem dříve než „pán tvorstva“.