štamgast

Co je správný respektive spisovný výraz?

Kotouč, puk nebo touš?
Doplňuji:
Já používám hlavně kotouč protože se mi to ve spojitosti s hokejovým pukem líbí víc.

Nejlepší odpověď
annas

kotouč = sport. náčiní z tvrdé gumy ve tvaru nízkého válečku, užívané při ledním hokeji; = puk, touš;
puk – (z angl.) sport. (hokejový) kotouč, touš
touš – sport. (hokejový) kotouč, puk

Jsou to synonyma, všechny výrazy spisovné, užívají se v oblasti sportu (hokeje).
Doplňuji:
Ještě doplňuji, že kotouč má kromě předmětu kruhovitého tvaru – (hokejový) touš, puk – další význam: kruhová deska – dřevěný, brusný kotouč.

Další odpovědi
marci1

Myslím, že spisovný výraz je „puk“, ale používá se běžně i kotouč nebo touš.

Děda Louda

Jde o synonyma, mezi něž patří i šajba.
Doplňuji:
Nejde jenom o ten hokejový „kramflek“, nýbrž o výraz označující všeobecně předmět tvaru plochého válce.

annas

Šajba . (z něm.) poněk. zast. nespisovný výraz

1. tech. slang. kotouč; podložka deska ; řemenice: brusičská š.

I když se možná užívá pro hokejový kotouč, není užití spisovné, protože nejde o výraz sportovní.

2. voj. slang. terč: střílet do šajby 3. žel. slang. návěstní terč

3. voj. obecné – vysoká šarže, někdy i přeneseně významný nebo vysoce postavený člověk.