SpeedyCZ

Co je správně? Ve vlastních rukou či rukách?

Dobrý den, v reklamách často slyším máte to ve vlastních rukách… Co je správně? Rukou či rukách?

Nejlepší odpověď
annas

Podst. jméno ruka/ruce mají duálové skloňování. Tyto duálové tvary (rukou/rukách, rukama) používáme při označení částí těla. Obě možnosti jsou správné.

V případě, že se jedná o přenesený význam, užíváme tvary druhé (ruk, rukách, rukami).

Např. s mechanickými rukami x s lidskýma rukama…

Podívejte se na skloňování:

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=ruka&Hledej=Hle­dej

Další odpovědi
hanulka11

já mám úspěch ve vlastních rukách

Já...

Chcete-li mít něco „ve vlastních rukách“ musíte to vzít „do vlastních rukou“…

To jinak nejde…

😉