Avatar uživatele
Mc Merkurion

co je správně? Jak odnaučit kocoura,aby mi nelehal do křesla? nebo Jak odnaučit kocoura,aby mi lehal do křesla?

k této otázce mě inspiroval nedávno odstraněný dotaz
Doplňuji:
pro Bohemica: já mám pejska a on mě občas pustí domů, ptal jsem se na gramatiku,jelikož jsem si žádné chyby v logice na první pohled nevšiml

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? annas, briketka10, anonym, Klára K., marci1 před 3942 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Otázka zněla na stylizaci otázky.

Tazatel si nepřeje, aby kocour ležel či lehával v jeho křesle. Chce kocoura tedy lehávání (ležení) na křesle (či v křesle) odnaučit.

Takže otázka jednoduchou větou: Jak odnaučit kocoura lehávání (ležení) v mém křesle.

Upravila bych stylisticky – místo osobního zájmena :mi“ bych použila přivlastňovací zájmeno „můj“. Také sloveso lehat si.

Jak odnaučit kocoura, aby lehával v mém křesle (nebo si lehal do mého křesla).

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
quentos

k doplnění, tady nejde o gramatiku, nýbrž o význam, tedy o sémantiku.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Nepouštěj kocoura domů ! 🙂
Doplňuji:
Ano, psi v nás mají páníšky, kočky služebnictvo! 🙂

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
beer

Zde je správné nekopírovat již odpovězené otázky. Na tutéž otázku bylo již dnes odpovězeno:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-odnaucit-kocoura-aby-mi-nelehal-do-kresla-u-psaciho-stolu

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Správně je : Jak odnaučit kocoura, aby mi lehal do křesla ?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Luuu

Co ho chceš odnaučit? Lehání do křesla. Ne nelehání 😁

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Mc Merkurion

vy,kdo palcujete beera,přečetli jste si aspoň obě otázky?

před 3939 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

pro annas: na toto vysvětlení jsem totiž čekal,já to totiž pochopil ten dotaz správně,jen mi byla divná reakce quentose,a jelikož tohle spojení slýchávám často,podivil jsem se nad tím,kdyby bylo místo „odnaučit“ použito „naučit“ bylo by to jiné

před 3942 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Díky. Máte pravdu. Je rozdíl mezi „neděláním“ (odnaučením se), nebo „děláním“ (učením se).

Jak odnaučit kocoura, aby lehal do křesla?
Jak naučit kocoura, aby nelehal do křesla?

před 3940 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

pro Bohemica: nesouhlasím,ten náš ve mě teda žádnýho páníčka nevidí,spíš právě toho služebníčka:dodat papání,podrbat,pro­větrat a když se mu nechce,tak ať neotravuju

před 3942 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

pro beer: mimochodem,ostatní to pochopili

před 3942 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

pro beer: tato otázka se týká slovosledu,proto je ve vzdělání a reaguje právě na onu otázku,přečti si ještě jednou dotaz,a pak kritizuj

před 3942 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek