Mc Merkurion

co je správně? Jak odnaučit kocoura,aby mi nelehal do křesla? nebo Jak odnaučit kocoura,aby mi lehal do křesla?

k této otázce mě inspiroval nedávno odstraněný dotaz
Doplňuji:
pro Bohemica: já mám pejska a on mě občas pustí domů, ptal jsem se na gramatiku,jelikož jsem si žádné chyby v logice na první pohled nevšiml

Nejlepší odpověď
annas

Otázka zněla na stylizaci otázky.

Tazatel si nepřeje, aby kocour ležel či lehával v jeho křesle. Chce kocoura tedy lehávání (ležení) na křesle (či v křesle) odnaučit.

Takže otázka jednoduchou větou: Jak odnaučit kocoura lehávání (ležení) v mém křesle.

Upravila bych stylisticky – místo osobního zájmena :mi“ bych použila přivlastňovací zájmeno „můj“. Také sloveso lehat si.

Jak odnaučit kocoura, aby lehával v mém křesle (nebo si lehal do mého křesla).

Další odpovědi
quentos

k doplnění, tady nejde o gramatiku, nýbrž o význam, tedy o sémantiku.

anonym

Nepouštěj kocoura domů ! 🙂
Doplňuji:
Ano, psi v nás mají páníšky, kočky služebnictvo! 🙂

beer

Zde je správné nekopírovat již odpovězené otázky. Na tutéž otázku bylo již dnes odpovězeno:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-odnaucit-kocoura-aby-mi-nelehal-do-kresla-u-psaciho-stolu

marci1

Správně je : Jak odnaučit kocoura, aby mi lehal do křesla ?

Luuu

Co ho chceš odnaučit? Lehání do křesla. Ne nelehání 😁

Mc Merkurion

vy,kdo palcujete beera,přečetli jste si aspoň obě otázky?

Mc Merkurion

pro annas: na toto vysvětlení jsem totiž čekal,já to totiž pochopil ten dotaz správně,jen mi byla divná reakce quentose,a jelikož tohle spojení slýchávám často,podivil jsem se nad tím,kdyby bylo místo „odnaučit“ použito „naučit“ bylo by to jiné

annas

Díky. Máte pravdu. Je rozdíl mezi „neděláním“ (odnaučením se), nebo „děláním“ (učením se).

Jak odnaučit kocoura, aby lehal do křesla?
Jak naučit kocoura, aby nelehal do křesla?

Mc Merkurion

pro Bohemica: nesouhlasím,ten náš ve mě teda žádnýho páníčka nevidí,spíš právě toho služebníčka:dodat papání,podrbat,pro­větrat a když se mu nechce,tak ať neotravuju

Mc Merkurion

pro beer: mimochodem,ostatní to pochopili

Mc Merkurion

pro beer: tato otázka se týká slovosledu,proto je ve vzdělání a reaguje právě na onu otázku,přečti si ještě jednou dotaz,a pak kritizuj