Co je správně?

Píše se (čte): u snědeného krámu nebo u snězeného krámu a proč?!

Nejlepší odpověď
Sůwa

Píše se „u snědeného krámu“ a teď jdu hledat zdůvodnění. Mne zatím napadá jen – snědl a ne snězl.
Doplnění :
Tak, Ignát Herrmann mi to potvrdil, ale slovo je to záludné. Sníst (dok.)sněz (rozk.) snědl (min.). Když se ale podívám na ta obrovská množství slov v používaných slovnících – Etymologický slovník, Slovník spisovné češtiny, Slovník nespisovné češtiny, Slovník cizích slov…tak se raději spokojím s faktem, že to tak prostě je.

Kerberus

Barbakane, uzavřel jste otázku. Již několikrát jste se spokojil s odpovědí, která nebyla zcela přesná. Ale to je vaše věc. Proto pro případné další zájemce, kteří budou tvar hledat, doplňuji vysvětlení.

Tvar snědený je daný historickým vývojem, souvisí s neprovedenými změnami kmenové souhlásky. Přídavné jméno se vytvořilo od příčestí trpného sněden. Příbuzná slova – snědění, sněděný – základ podst. jména snědek (př. je to k snědku).

Zdůvodnění snědl, nikoliv snězl není adekvátní. Ve tvaru rozkazovacího způsobu změna kmenové souhlásky proběhala – sněz.

Je pravda, že se v obecné češtině používá tvar snězený, i když není správný …

anonym

Kerberus,jak dobře víte,nejsem znalý v jazyce českém,třeba jako Vy( a spousta dalších),ale odpověď Suwy mne natolik uspokojila a dle palečků,kteří odpověď uznali jako užitečnou,otázku jsem uzavřel.
Ale i tak Vám děkuji za doplnění.
P.S. Příště nechám další z mých otázek otevřenou.

Kerberus

Nedalo mně to, abych pro případné pozdější zájemce nedoplnila původ.

Původní výraz pro jísti byl jad-ti (já jadim6), později hláskovou úpravou jast6 (po předponě se j mění na n). Od kmene jad (po přehlásce jed pak je správně odvozené pasívum /na/jeden a přídavné jméno /na/jedený. Zatímco rozkazovací způsob zněl jad-di- jaž-di – jaz-di – jez (po přehlásce) – dnes jez.

Takže tvar se dá vysvětlit na základě historické mluvnice. Suwa se spokojila s faktem bez zjištění původu.