Zlatý

Co je správně?

Píše se (čte): u snědeného krámu nebo u snězeného krámu a proč?!

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Píše se "u snědeného krámu" a teď jdu hledat zdůvodnění. Mne zatím napadá jen - snědl a ne snězl.
Doplnění :
Tak, Ignát Herrmann mi to potvrdil, ale slovo je to záludné. Sníst (dok.)sněz (rozk.) snědl (min.). Když se ale podívám na ta obrovská množství slov v používaných slovnících - Etymologický slovník, Slovník spisovné češtiny, Slovník nespisovné češtiny, Slovník cizích slov...tak se raději spokojím s faktem, že to tak prostě je.

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

Pokročilý

Kerberus

Barbakane, uzavřel jste otázku. Již několikrát jste se spokojil s odpovědí, která nebyla zcela přesná. Ale to je vaše věc. Proto pro případné další zájemce, kteří budou tvar hledat, doplňuji vysvětlení.

Tvar snědený je daný historickým vývojem, souvisí s neprovedenými změnami kmenové souhlásky. Přídavné jméno se vytvořilo od příčestí trpného sněden. Příbuzná slova - snědění, sněděný - základ podst. jména snědek (př. je to k snědku).

Zdůvodnění snědl, nikoliv snězl není adekvátní. Ve tvaru rozkazovacího způsobu změna kmenové souhlásky proběhala - sněz.

Je pravda, že se v obecné češtině používá tvar snězený, i když není správný ...

Zlatý

barbakan

Kerberus,jak dobře víte,nejsem znalý v jazyce českém,třeba jako Vy( a spousta dalších),ale odpověď Suwy mne natolik uspokojila a dle palečků,kteří odpověď uznali jako užitečnou,otázku jsem uzavřel.
Ale i tak Vám děkuji za doplnění.
P.S. Příště nechám další z mých otázek otevřenou.

Pokročilý

Kerberus

Nedalo mně to, abych pro případné pozdější zájemce nedoplnila původ.

Původní výraz pro jísti byl jad-ti (já jadim6), později hláskovou úpravou jast6 (po předponě se j mění na n). Od kmene jad (po přehlásce jed pak je správně odvozené pasívum /na/jeden a přídavné jméno /na/jedený. Zatímco rozkazovací způsob zněl jad-di- jaž-di - jaz-di - jez (po přehlásce) - dnes jez.

Takže tvar se dá vysvětlit na základě historické mluvnice. Suwa se spokojila s faktem bez zjištění původu.

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2419
Zlatý Drap 1491
Zlatý quentos 1220
Zlatý mosoj 643
Zlatý hanulka11 566
Zlatý gecco 564
Stříbrný ivzez 539
Zlatý led 528
Zlatý marci1 491
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.