co je spínaný zdroj

Nejlepší odpověď
kropitko

Zdroje jsou určené ke všeobecnému použití na napájení elektrických a elektronických zařízení stejnosměrnyým napětím v krytých prostorách bez nebezpečí výbuchu.

Zdroj: http://www.wifi-shop.cz/spinany-zdroj-s-nabijecem-aku-138v-75w

Další odpovědi
panenka

Spínané zdroje jsou moderní náhradou síťových zdrojů s běžným transformátorem. Zatím co se v průmyslově vyráběné elektronice objevují velmi často, amatérské konstrukce jsou spíš vyjímkou.

Zdroj: http://rexham­mer.sweb.cz/e­lektro/moderni/spi­nany-zdroj.htm

GangstaHelper

Napětí přicházející z rozvodné sítě 230 V / 50 Hz se nejdříve usměrní pomocí diodového můstku a vyhladí na vstupním kondenzátoru. Pak se napětí rozstřídá pomocí spínacích tranzistorů na frekvenci řádově desítek kHz. Toto napětí je přivedeno na primární vinutí středofrekvenčního transformátoru. Ze sekundární strany je napětí opět usměrněno, vyhlazeno a připraveno k použití. O stabilitu výstupního napětí se stará zpětná vazba, která je z výstupu zavedena do obvodu, který řídí spínání.

Ale myslím, že toto Vám moc nepomůže, tak trochu polopatě:

Spínané zdroje jsou součástí každého PC. Mají takový výkon, že kdyby se mělo napájení realizovat klasickým trafem, bylo by velké asi jako celý počítač s šíleným mag. polem. Další výhodou je poměrně nízké vyzařování tepla a plynulejší seřizování.

SantuS01

GangstaHelper zodpověděl v podstatě vše akorát bych dodal, že spínáne zdroje jsou velkým zdrojem rušení pro okolní elektroniku a musí být dobře stíněné.