Michal Kole

Co je soustavná činnost, dle živnostenského zákona?

Zákon jen říká: „Živností je soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených tímto zákonem.“

Je to soustavná činnost, když mám e-shop a prodám 2 kusy zboží za měsíc ?

Nejlepší odpověď
Syd

Ano, je to soustavná činnost. Soustavná činnost by nebyla pouze kdybyste našel doma třeba nějaký starý krámy a rozhod se, že se jich takhle zbavíte.
Doplňuji:
O podnikání se jedná bez ohledu na to, kolik toho prodáš, ba jestli vůbec něco prodáš a vyděláš. Že z toho nebude daň je jasný (po odečtení slev), co se sp a zp týče, pokud nedosáhneš určitý hranice, tak taky nebudeš muset platit (podrobně ti ti řeknou na pojišťovně a správě sociálního zabezpečení). To ale nic nemění na tom, že se o živnost jedná, tudíž musíš mít k jejímu provozování živnostenský list.

Další odpovědi
fablen

souhlas se Sydem, ano, jedná se o soustavnou činnost. Navíc Michale pokud již nyní máte e-shop, musíte tam povinně mít uvedeny kontaktní údaje na Vás včetně IČ, adresy, obchodních podmínek apod. Úřady všechny tyto náležitosti kontrolují!!! Takto se dopouštíte nedovoleného podnikání. Pozor na to…

anonym

Soustavnou činností je ze zákona myšlena činnost, která není nahodilá, kterou jste nepřerušil, nebo nezrušil. Pokud od zahájení nebo znovuzahájení činnosti stále v podnikání pokračujete, je to činnost soustavná.

hanny 2

Podle toho,co bys prodával.Hlavně Tě to musí uživit a musíš vykázat v příjmech minus výdaje,že Ti zbude ještě na živobytí.
Takže bys vlastně soustavně provozoval nabídku zboží v e-shopu,místo kamenného obchodu nebo stánku apod.

Michal Kole

Klídek, nepodnikám, jen mě to tak napadlo. Že to není v zákoně nijak rozvedené a každý si to pak může vyložit po svém.