Greneia

Co je škodlivější? Vodní dýmka, nebo cigareta? :)

Tato otázka je v poslední době nejen velmi častá, ale také sporná. Mnoho odpovědí se přiklání k větší škodlivosti vodní dýmky, na druhou stranu výzkumy dokazují stále vyšší škodlivost cigaret, tedy předně přítomnost chemikálií. Co si myslíte vy?

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Stejně musím umřít, je jedno na co. Jestli na kouř z vodní dýmky nebo cigaretový nebo na éčka v potravinách.
Ale věděl bych které kouření není zdraví škodlivé, ale bohužel to mohu napsat až po 22 hodině. :D

Další odpovědi
panenka

Našla jsem vám tento článek
University in Beirut/USJ) ukázaly že kouř z vodní dýmky obsahuje velké množství chemických látek, které můžeme nalézt ve škodlivém cigaretovém kouři. Výsledky popírají že by vodní dýmka byla zdravotně nezávadná. (Lidé si často myslí, že voda v dýmce všechny škodliviny zachytí a dým se stane „čistým“ nebo dokonce „zdravým“)

Průzkum AUB, který byl zveřejněn v roce 2003 v lednovém vydání FOOD AND CHEMICAL TOXICOLOGY: dehet, nikotin a těžké kovy obsažené v kouři vodní dýmky, vycházejícím z výzkumného kouřícího zařízení (K výzkumu byl použit obvyklý melasový tabák). Měření byla provedena za účelem popsání průměrné škodlivosti kouření vodní dýmky v závislosti na: množství a délce tahů a na časových intervalech mezi jednotlivými tahy.

Výsledky ukázaly, že nahromaděný kouř ze 100 tahů obsahuje nikotin, dehet a karcinogenní těžké kovy (součást dehtu) v alarmujících hodnotách, v mnoha případech několikrát přesahujících hodnoty obsažené v cigaretách. Spolu s oxidem uhelnatým, který nebyl v průzkumu měřen, jsou dehet a nikotin považovány za hlavní příčiny kuřáckých onemocnění (rakovina jazyka, plic, močového měchýře, onemocnění srdce…).

Přesto, že se dehet v kouři vodní dýmky vyskytuje v alarmujících hodnotách ve srovnání s cigaretovým kouřem, autor studie Dr.Alan Shihadeh, asistující profesor na AUB-ústředí mechanického inženýrství, výsledky výzkumu upřesňuje: V kouři získaném ze 100 tahů z vodní dýmky se sice vyskytuje více dehtu než ve 20 cigaretách, ale cigaretový dehet má jiné složení. To je způsobeno rozdílnou teplotou spalování tabáku. Tabák v korunce vodní dýmky hoří při teplotě maximálně 450°C. Tabák v cigaretě hoří teplotou téměř 900°C. Dehet vznikající za vysokých teplot (v cigaretě) je mnohem více karcinogenní, než dehet vznikající při nižších teplotách (ve vodní dýmce)

Ve studii USJ, Dr. Chawky Harfouch a Dr. Negib Greahchan měřili hodnotu nikotinu a polycyklických uhlovodíků obsažených v kouři vodní dýmky při užití melasového tabáku. Stejně jako ve studii AUB, z průzkumu vyplynulo, že voda část nikotinu zachytí, ale nezachytí rakovinotvorné benzo(a) pyreny, klíčové složky dehtu a silné karcinogeny. Dr. Harfouch vycházel z jiných výzkumů a studií, které poukazují na stejnou hladinu nikotinu v krvi kuřáka vodní dýmky a cigaret. Dr. Harfouch zjistil, že kuřák vodní dýmky však musí vykouřit více tabáku než kuřák cigaret, aby dosáhl stejných hodnot nikotinu v krvi. Tím je vystaven vyššímu množství škodlivých látek.

Přesto, že studie USJ a AUB používaly rozdílné způsoby kouření, dosáhly stejného výsledku: Voda částečně zachytí nikotin v kouři, ale na karcinogenní složky dehtu má jen velmi malý vliv. Dr. Samer Jabbour kardiolog, praktický lékař a ředitel „Protikuřáckého programu“ (Quit smoking program) na AUB poznamenává: "Důsledky malého množství nikotinu ve vodní dýmce jsou sice neznámé, ale není vyloučeno, že opakované užívání může vést k závislosti. "V každém případě opakované užívání vodní dýmky může zvýšit riziko rakoviny.

CO JE HORŠÍ: CIGARETOVÝ KOUŘ, NEBO KOUŘ VODNÍ DÝMKY
Z předchozích dvou studií je jasné, že některé látky se ve vodní dýmce vyskytují ve větší míře než v cigaretách a naopak. Obojí však může způsobit vážné onemocnění!

CO VODA?
Voda je používána za účelem snížení hladiny nikotinu a benzo(a) pyrenu obsažených v kouři vodní dýmky. Bohužel je však její účinek velmi nízký. Jak s použitím vody, tak bez jejího použití byly hodnoty těchto složek velmi vysoké!

Zdroj: http://www.dan-live.estranky­.cz/stranka/ne­co-o-skodlivosti-vodnich-dymek

Radovan M

Stoprocentně vodní dýmka protože kouř se vodou zchladí a dostane se vám hlouběji do plic, je to dokázané 😉

lily

Ahojki, uprimne receno rika se, ze vykoureni jedne dymky se rovna vykoureni jednoho balicku cigaret. Ale podivej vsechno zavisi i na tom, jak tu dymku a cigarety kouris, jak moc slukujes a podobne :]

Michalka44

A co říkáte na e-cigarety? Ty nejsou zdravější? http://www.e-cigarety.cz/