Mirdas

Co je šedá ekonomika ?

Co si máme představovat pod šedou ekonomikou?
Kdo ji využívá a jak se ji dá bránit ?
Doplňuji:
Zda si tedy majitel firmy najme lidi s tím aby se přihlásili na ÚP a pak v jeho firmě budou dělat za minimální mzdu vyplacenou přímo na ruku se tedy dá označit za šedou ekonomiku ?
Ovšem jak je možné že majitel firmy není postižitelný ? To se nedá zjistit, dohledat a tak dále ?

Nejlepší odpověď
Drap

Neoficiální ekonomika. Šmelina, krácení daní a celá řada dalších věcí. Bránit se jí dá jedině kvalitními zákony a důslednou kontrolou.

Další odpovědi
marci1

Stínová ( šedá ) ekonomika – chápeme ji jako tu část produkce, která není statisticky zachycena v objemu HDP a může mít přitom dvojí charakter:

  1. Legální stínová ekonomika – to je tzv.. práce na černo, fušky. Jde zde o obcházení daňových zákonů, tzv. daňové úniky.
  2. Ilegální stínová ekonomika – například prodej a rozšiřování drog, padělání, prostituce, vraždy na objednávku.

anonym

Ekonomika na pomezí zákona – není úplně legální, ale je – v podstatě, nepostižitelná.
Neporušuje literu zákona (proto je nepostižitelná), ale porušuje ducha zákona, etiku a morálku.
Doplňuji:
Ad Doplnění – Pokud jsem to správně pochopil, máš na mysli práci ´na černo´…
To není šedá, ale černá ekonomika – tedy hospodářská kriminalita – samozřejmě, že je trestná (i pro ´zaměstnavatele´ i pro ´zaměstnance´), ale pokud si to ´zaměstnanci´ nechají libit, velmi obtížně se prokazuje.

klumprt

K doplnění otázky:
Popsaný případ může být posouzen jako trestný čin podvod. Ovšem prakticky se téměř nedá dokázat, že někde někdo pracuje, bere za to na ruku peníze. a k tomu podporu z ÚP. Nepřizná to ani zaměstnavatel ani zaměstnanci. Pouhá úřední kontrola, která přistihne dotyčného v areálu firmy nic nedokáže. Pracant může tvrdit, že tam přišel jen tak (třeba zeptat se na místo), a když je přistižen třeba s hoblíkem v ruce, může tvrdit, že zcela nezištně pomáhá svému kamarádovi (majiteli firmy) úplně zadarmo. Musel by existovat důkaz, že dotyčný tam pravidelně pracuje a pravidelně za to dostává odměnu. Tzn. jedině věrohodné svědectví nebo video.