Co je retence?

co je to retence n- katabolitů ( kreat. 228 umol) – hypohydratace, ATB terapie, možná souvislost s hematurií (glomerulonefri­tis?) v anamn. Hyperlipoproteiemie IIa, statiny

Nejlepší odpověď
vyneve

vypadá to, že dotyčný nedostatečně pije- má dehydrataci, ledviny musí šetřit vodou a proto nastává v organizmu hromadění některých látek.
N-katabolity jsou dusíkaté, které vznikají u každého člověka, je to normální…a ledviny je neustále vylučují…pokud je ale jejich funkce omezena, vylučují méně. retence=hromadění

cholesterol, statiny by s tím neměly mít souvislost

Další odpovědi
mosoj

Retence – je shromažďování, jímání. Viz retenční schopnost lesů ( schopnost jímat vodu). Ve zdravotnictví to bude také v tomto smyslu.
Doplním Lucimii:
Statiny je kategorie léčiv, které snižují hladinu lipidů – cholesterolu. Další skupinou léčiv snižující hladinu cholesterolu jsou fenofibráty.

Michal

To je laicky řečeno únik.

Lucimia

Retence je zadržování – takže máte zadržování n-katabolitů v těle následkem hypohydratace (nízkého příjmu tekutin), máte antibiotika. Hematurie je krev v moči (možnou příčinou je zánět glomerulů v ledvinách).
Dále vysoký obsah tuků a bílkovin v krvi – hyperlipoprote­inemie.
Ty statiny netuším co by mohlo být.