Elile

Co je pravdy na tom, že si člověk vzpomene den před smrtí na všechny vzpomínky?

Nejlepší odpověď
annas

Nejen že se to říká, ale u mnohých je to pravda, že před smrt hlavou proběhne umírajícímu celý život a naskočí vzpomínky, i když zpravidla nejsou plynulé, ale jde o jakýsi záblesk určitých skutečností. Ale někomu krutá nemoc naopak vezme všechny vzpomínky Třeba mnoho významných osobností namluvilo své vzpomínky těsně před smrtí.

Setkala jsem se s tímto jevem v okruhu svých blízkých. Dotyční opravdu cítii, že se blíží jeho konec a vzpomněli si na jisté okamžiky. .

Doplňuji:
Uvedla jsem vlastní zkušenosti s několika umírajícími (nikoliv po tragické nehodě, tazatelka nespecifikovala). Když známému umíral otec, rodina s ním den před smrtí natočila rozhovor. Šlo o jeho přání – chtěl svým blízkým něco říct.

Další odpovědi
Damiana

Den předem? To snad jen u těžce nemocného člověka, který pozná, že se blíží jeho konec a z posledních sil ještě „vytáhne“ ze svého nitra všechny své vzpomínky. Někdo si chce na smrtelném loži jen ulevit od tíhy, možná i svěřit se s něčím, co celý život skrýval (odtud známé vyzpovídávání se před knězem).

Něco jiného je to těsně pár vteřin před samotnou smrtí. Kdyby na tom nebylo něco pravdy, jistě by se to jako jedna z tezí o smrti tak dlouho neudrželo.
Myslím, že se nemusí jednat jen o smrt (i když tam bude „biják“ asi důkladnější). Podle mne stačí nějaká krutá nemoc nebo nehoda, opojení drogami – situace, kterou sice člověk přežije, ale v níž se v jednu chvíli ocitne takřka na pokraji smrti (možná právě zde se na to přišlo). Něco podobného jako zážitky z tzv. klinické smrti popisující světlo na konci tunelu. Tohle je ale jistě dynamičtější. Říká se, že mu proběhne život před očima. (Jen by mne zajímalo, kterým směrem.)
Jsou i teorie, v nichž se říká, že člověk, který zemře (přímo v té dané chvíli) s jistou konkrétní vzpomínkou (na někoho, danou situaci, společný zážitek apod.) může svou energii předávat dál a u senzitivnějších jedinců (silné citové vazby dokáží divy!) se mohou projevit i tzv. pocity napojení.
Zejména u tragických smrtí se lidská energie prý kumuluje velmi silně.

iceT

Nemyslím,že je to den před smrtí,ale těsně před smrtí,třeba při havárce,když už je jasné,že konec je neodvratný,to ano to člověku zřejmě bleskne hlavou celý život.Ale…
Kdyby lidi věděli den dopředu,že umřou,tak se snad podle toho zařídí,nebo ne?

hanulka11

To bych ráda věděla kdo to mohl říct? Když druhý den zemřel ???????

bolak

A sakra, zrovna včera jsem projel všechny fotoalba ze skříně a už je 14:30, čili ke svému PL to už asi nestihnu…

Jedině ještě do nemocnice na pohotvost, ale tam po mně budou chtít devět pětek a to mi za to nestojí, takže ueee…†††
Doplňuji:
annas: Elile se ale ptala na něco jinýho :)

jestli se člověku začnou „den před smrtí“ automaticky vybavovat všechny vzpomínky, tak jsem to pochopil já, a že se někomu starýmu začnou vybavavovat vzpomínky když na něj leze smrt, to je spíš tím že to tak nějak už cejtí a jediný co mu zbejvá (když odvrátit to nelze) je zavzpomínat si na mládí..

Ale že by se člověku, kterýho třeba srazí náklaďák automaticky den před tím vybavovaly vzpomínky z jeho života? Já neříkám že je to blbost jó…

…ale je to prostě kravina.

Conchus

Jo, jo, vzpomněl jsem si úplně na všechno, včetně toho jak jsem se jako mimino počůrával.

anonym

Myslím že někdo který má s tímto vlastní zkušenost by určitě nemarnil čas zde psaním komentáře 🙂

arygnoc

preboha, to budem tak dlho zomierať?

anonym

Jestli je to pravda, tak se začínám modlit za sklerózu.

anonym

Musím sa pripojiť k tomu „jednom ze sta případů“, zažila som to trikrát, dedko, mama, brat. Brat mi vtedy dokonca na hodinu predpovedal svoju smrť. A mal pravdu.
Formulácia „DEN před smrtí na VŠECHNY vzpomínky“. je trochu zavádzajúca.

  • Deň pred smrťou – ide o kalendárny deň, ide o posledných 24 hodín, ide o prenesene špecifikovaný výraz s významom „krátko pred smrťou“
  • Všechny vzpomínky , kto rozhodne, či boli všetky, čo keď jedna chýba? myslím, že opäť ide o prenesený výraz s významom pre „spomienky celého prežitého života“

Doplňuji:
Prirodzene neplatí to pre takzvanú rýchlu – nečakanú smrť napríklad autonehoda (ako správne upozorňuje Bolak)

Rocker

To se musíš zeptat někoho,kdo je den před smrtí.Já si toho moc nepamatuju,takže snad mám ještě něco před sebou:-)

judithin

Spíš myslím, že se tohle člověku vybaví až po smrti, ale samozřejmě jsou i vyjímky kdy se jim to vybaví už před smrtí.. Doporučuji knížku od Moodyho, Život po životě..

annas

Bolaku, při tragické smrti, když je v bezvědomí určitě ne. Ale běžně při umírání ano. Opravdu jsem to zažila při umírání blízkých. Také vím, že den před smrtí namluvil jen můj známý vzpomínky.

Tazatelka se ptala, zda před smrtí, neptala se při jaké smrti.

anonym

bolak má tentokrát pravdu, neboť přesné znění otázky je „DEN před smrtí na VŠECHNY vzpomínky“.
Tudíž odtažité úvahy jsou irelevantní a uvedená náhodná souvislost, že v jednom ze sta případů došlo k úmrtí zrovna následující den, neunese důkazní tvrzení.
Příklad objektivní odpovědi uvedla Damiana.