MMA

Co je považované za stalking?

Co musím provést, aby to bylo považované za stalking? A byl to už trestný čin.

Nejlepší odpověď
gecco

Cituji Trestní zákoník (zákon 40/2009 Sb.)

§ 354 Nebezpečné pronásledování

1. Kdo jiného dlouhodobě pronásleduje tím, že

  1. vyhrožuje ublížením na zdraví nebo jinou újmou jemu nebo jeho osobám blízkým,
  2. vyhledává jeho osobní blízkost nebo jej sleduje,
  3. vytrvale jej prostřednictvím prostředků elektronických komunikací, písemně nebo jinak kontaktuje,
  4. omezuje jej v jeho obvyklém způsobu života, nebo
  5. zneužije jeho osobních údajů za účelem získání osobního nebo jiného kontaktu,

a toto jednání je způsobilé vzbudit v něm důvodnou obavu o jeho život nebo zdraví nebo o život a zdraví osob jemu blízkých, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti.
2. Odnětím svobody na šest měsíců až tři roky bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1

  1. vůči dítěti nebo těhotné ženě,
  2. se zbraní, nebo
  3. nejméně se dvěma osobami.

Další odpovědi
Löwe

Stalking je nevhodné chování, projevující se zejména opakovaným fyzickým sledováním, nechtěnými kontakty (dopisy atp.), dlouhodobým sledováním aktivit určité osoby a sbíráním informací o ní, případně nemístným oslovováním jejích příbuzných, přátel atp. Takový zájem cílenou osobu obtěžuje, narušuje její soukromí a vzbuzují u ní strach; někdy ústí až v trestní stíhání pronásledovatele, stalkera. Stalker je až patologicky posedlý zájmem o osobu, kterou pronásleduje, často je veřejně známá, nebo jemu blízká, např. bývalý partner.