bolak

Co je potřeba k přejmenování vesnice?

Kdo podává žádost a jak to přesně probíhá? A musí k tomu být nějakej důvod nebo stačí když to všichni obyvatelé vesnice odsouhlasej?

Nejlepší odpověď
annas

Změna názvu obce, sloučení obce, oddělení obce – Výklad z týdeníku vlády Veřejná správa.

http://aplika­ce.mvcr.cz/ar­chiv2008/caso­pisy/s/2003/00­44/konzult_1.html

„Obecní zřízení sice připouští možnost změny názvu obce, ale zároveň stanoví, že “ke změně názvu obce dává souhlas Ministerstvo vnitra na návrh obce” (7). Dle mého názoru jde o velmi kusé vymezení, které může při realizaci snahy obce o změnu názvu činit potíže. Jednak se výslovně nestanoví, kdo je vlastně oprávněn o změně názvu obce rozhodnout. Až teprve použitím výkladového pravidla a minorem ad maius lze říci, že pravomoc k rozhodnutí o změně názvu obce má zastupitelstvo obce. Podle ust. § 84 odst. 2 písm. u) je totiž zastupitelstvu obce svěřeno rozhodování o názvech částí obce, ulic a dalších veřejných prostranství. Jestli je v pravomoci zastupitelstva obce rozhodnout o změně názvu části obce, tím spíš by mělo rozhodovat o změně názvu celé obce. Analogické použití uvedeného ustanovení ale není bez problému, proto lze jen doporučit, aby si zastupitelstvo obce rozhodování o názvu obce vyhradilo postupem dle ust. § 84 odst. 4 (8). Dle mého názoru je vhodné uspořádat o změně názvu obce místní referendum, aby se všichni občané měli možnost vyjádřit, zda takovou změnu realizovat či nikoliv. Při změně názvu obce je třeba počítat ještě navíc se skutečností, že vzhledem k specifikům názvu obce pro život lidí (spjatost s životem předků, loajalita vůči vlastní historii) může být jakákoliv “dispozice” s názvem obce provázena i určitým emočním napětím občanů obce.“

Konkrétní příklad:
Od konce 20. století se objevují historicky neopodstatněné návrhy na vypuštění slova „Český“ z názvu města. V září 2007 zamítlo zastupitelstvo města téměř jednohlasně jednu z dalších žádostí místního architekta Karla Cieślara na přejmenování města z Český Proč jsou návrhy neopodstatněné, zřejmě souvisí s historií města.

Stránky města Český Těšín. Historie města Těšín.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/T%C4%9B%C­5%A1%C3%ADn

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C4%8Ces­k%C3%BD_T%C4%9B%C5%A1%C3­%ADn
Doplňuji:
… na přejmenování města z Český Těšín na Těšín.

Další odpovědi
Damiana

To bude určitě v moci starosty a obecní rady.
Myslíš, že je nejvyšší čas u vás už konečně opravit to špatné písmeno?

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Bol%C3%AD­kovice_(Babice)

anonym

K přejmenování vesnice je nejdůležitější mít novej název vesnice.

Drap

Musí k tomu být vážný důvod. Návrh podává zastupitelstvo. Po schválení krajem to musí projednat a schválit PS ČR