Retko

Co je podnož a roub?

Nejlepší odpověď
kenyrts

Vypěstování podnoží,
Ve školkařství kmenných tvarů mají rozhodující význam generativně množené podnože, tedy získané ze
semen. Semenáče se vyznačují silným zdravým růstem a podporují životnost naštěpované odrůdy.
Důležitost roste v horších půdně-klimatických podmínkách. Generativní podnože pěstujeme u všech
hlavních ovocných druhů jako jsou jabloně, hrušně, třešně, višně, slivoně, meruňky, broskvoně a ořešáky.

Štěpování odrůd
Na vypěstované podnože se štěpují ušlechtilé odrůdy. Štěpování zahrnuje nepřímé způsoby rozmnožování,
očkování a roubování, kdy z rostliny určené k množení přenášíme určitou část (očko, část letorostu nebo
výhonu) a spojujeme ji s druhou rostlinou, tzv. podnoží. Smyslem tohoto způsobu množení je jednak
udržet danou odrůdu, jednak výběrem vhodné podnože ovlivnit růst a vývoj naštěpované odrůdy.
Základním předpokladem úspěšnosti štěpování je vzájemná afinita – snášenlivost obou složek. Aby se
štěpovanec dobře vyvíjel, je důležité, aby roub s podnoží dokonale srostl a aby překážky v transportu mízy
a vody mezi kořeny a nadzemní částí byly co nejmenší.