Psychotic

Co je podle vás nejrozšířenější mýtus?

Před časem jsem vytvořil takový malý testík, ani ne tak proto, abych někoho pobavil, jako spíš abych zjistil, do jaké míry žije běžný člověk v nevědomosti o vědě, historii a tak kolem. Ovšem není to příliš dobrý způsob zjištění rozšířenosti takových mýtů.

Jakého omylu si všímáte, že se lidé kolem vás nejčastěji dopouštějí?

Ten testík, btw – nemusíte ho dělat, jen pro ilustraci toho, o čem mluvím: http://testy.na­nic.cz/testy/os­tatni/jak-moc-jste-obeti-rozsirenych-mytu/
Doplňuji:
To jsem asi měl dodat, no. Bůh se nepočítá 🙂 Spíše mi jde o něco, co je prokazatelně špatně. Jsem Čech a je mi pod 70, tudíž jsem ateista, to je jasné, takže souhlasím, ale na to bych se ani nemusel ptát. Tak tedy druhý nejrozšířenější 🙂

Nejlepší odpověď
annas

Domnívám se, že se nedá jednoznačně odpovědět.

Objevují se mýty ve všech oblastech života včetně vědy. atd. Existují ty staré a mnohé nové. Ve staré mytologii můžeme najít povahu určitých národů, v nichž mýty vznikly. Z literatury jsou známé řecké mýty. Současné mýty hledají viníky určitých událostí.

Netroufnu si odhadnout mýtus nejrozšířenější. Možná ten o konci světa v r prosinci 2012. podle mayského kalendáře.

Další odpovědi
zjentek

všímám si, že mnoho lidí má za to, že jsme tady proto, abychom si užívali ..tohoto omylu se skutečně dopouštějí a myslím, že si nevšímám sám, ale že už i země to začíná cejtit

www

Nejrozšířenějším mýtem jsou i dnes různí bohové.
Názor
Doplňuji:
Nevím, že jsi ateista, nevím o tobě nic. Tedy klasicky minimálně nepřesná otázka 🙂
Na druhé místo bych dal snad pověry (černá kočka, nešťastný pátek, šťastná sedmička ap.)

Questman

Ten tvůj test je nepřesný.
Hodně otázek nejde správně zodpovědět, protože „správné“ odpovědi jsou závislé na momentálním názoru určité části vědecké komunity, zatímco jiní vědci zase říkají něco jiného :)

led

V súčasnej dobe je to krásny mýtus „Nešťastná Sedmička“
7 bodov zodpovednosti za súčasné problémy,
za všetko čo je dnes zlé, sú na vine:
1 – komančové a minulý režim
2 – staroprisťahovalci z Indie
3 – prisťahovalci z východnej Ázie
4 – Rusi
5 – Američania
6 – každý inej národnosti než českej
7 – peniaze

ponovotny

moc hezký test ;) měl by se spíš jmenovat „kolik mých chytáků z deseti zvládneš“ nebo " poznej nové mýty" ;)
pro příklad uvedu:

  • o procentech využití mozkové kapacity hovoří především neurologové na základě měření
  • napoleon byl bezesporu malý, což je vidět i z jeho malby kterou každý najde na wikipedii kdy má pas jen o málo víš než opěradlo židle (už ani nepočítám fakt, že se jistě z důvodu komplexu nechal namalovat větší než ve skutečnosti byl)
  • ptáci jsou dinosauři? tak to jsme potom všichni ryby

Ale jinak dobrý. Osobně jsem zatím žádný test nevyrobil a tak netuším kolik práce za tím stojí ;)
Podle mě je nejrozšířenější mýtus že neexistuje bůh.

Doplňuji:
a když tedy boha vynecháme, tak krom zjentkova „užívání“ bych řekl že dobrý mýtus je jak jsme všichni v tom jednadvacátým století chytří a moudří

Wiggle wig

Že existuje bůh .

geekocz

Pravidlo 3/5 sekund.

postcd

že život vznikl náhodou (bez Boha, evolucí, vývojem náhodou).

bolak

Ten tebou vloženej test je vyloženě o slovíčkaření, lépe řečeno demagogie. Kteroukoliv odpověď, tebou uvedenou jako správnou, ti můžu z fleku odporoučet stejnou rádobyinteligentní metodou, jakou jsi ty odporoučel ty obecně známé.

První známý Evropan že byl Leif Erikson – Viking? Jak to víš? A já ho neznám, takže první známý nebyl.

Co měli Vikingové jako ozdobu na helmách? Že neměli rohy? Ty jsi osobně viděl helmy všech vikingů?

Dinosauři že nevyhynuli? To že ptáci jsou z dinosaurů je pořád jenom teorie, nic víc. Navíc když řekneš že ptáci nevyhynule, že ptáci jsou vlastně dinosauři, to je jako když já řeknu že lidé jsou vlastně opice, de fakto malí savci, defakto když půjdeme dál, tak lidé jsou vlastně prvoci, meteority, a když to vezmu vod podlahy a dost dobře je člověk i vodík a hélium.

Stejně tak se 0,9 per. nerovná 1, protože když něco začíná nulou a něco jinýho jedničkou, tak je i bez přemejšlení jasný který číslo bude větší. A 0,3333… taky není 1 třetina, protože žádné číslo v matematice nekončí třema tečkama.

Pokud je smyslů víc než 6, tak taky není žádnej. Podle tvý logiky by pak smysl mohla být i schopnost trefit se holubem druhému do pusy.

A takhle bysme mohli pokračovat..

zjentek

otázka na nejrozšířenější mýtus rozpoutala diskuzi o bohu ..takže? ,)

mojitek

ten test -odpovědi se nezakládají na pravdě v mnoha bodech.Navíc se mi ukázalo že jsem odpověděl TAK a přitom jsem odpověděl JINAK. Jinak k diskuzi: to,že něco nebylo prokázáno ještě neznamena že to „neexistuje“.Ale co se týče „boha“ tak jak ho vidí křesťané zhruba od středověku-to fakt nee..

ponovotny

k diskuzi – to co říkáš je pravda, ale neni to jádro pudla. Problém je v tom, že někteří vědci se snažili a snaží dokázat neexistenci boha (což se jim vedaří) a na tomhle základě spousta lidí v neexistenci boha věří. Nevím přesně co konkrétního ti nesedí na tom jak někdo vidí boha. Spíš když mluvíš o středověku tak mám pocit, že máš na mysli „církev“, což je bohužel jiná kapitola

mojitek

ono to není tak jednoduché toto popsat – hlavně jde o to,a to jsem tím myslel,že bůh tak jak ho popisují „ti mírumilovní ,pravdomluvní křesťané“ nikdy nebyl,není a nikdy ani nebude-tak ho ani nelze dokázat,logicky. Jak už jsem v jiné diskuzi psal- Bible byla sepsána -ano-ale až po xxx generacích které si (jak bych to nazval) „obsah“ předávali ústně. Je tady mnoho indicijí které dávají tušit,že Bible byla takzvaně pozměněna "k obrazu "něčímu a tím nemám na mysli jakýmsi omylem v překladu.Tady se něco vypustilo,tady se něco krapet poupravilo,tady někdo něco nepochopil(a ani v té době nemohl chápat)… a už tu máme zcela jiný příběh,vyhovující mocenským strukturám které mají své ovečky bez vlastního názoru,kterým je vštěpováno,že bohovi se musí klanět,prosit ho ,modlit se a rovnou minimálně opovrhovat lidmi,kteří si dovolí otevřít oči a použít mozek a tudíž oponovat . Bůh a Ježíš Kristus není jedno a to samé.Kristus přišel hlásat po Prometheovi

bolak

mrkni na tenhle seriál > http://www.csfd­.cz/film/265160-vetrelci-davnoveku/ ale na celej, abys mohl bejt objektivní

já sem si po prvním díle říkal, ježiš to je ale hovadina, a jak přesvědčeně o tom všichni ty lidi mluvěj :D jako kdyby tomu snad opravdu věřili… ale když ho zkoukneš celej, začne spousta věcí co tam říkají znít poměrně logicky, a spousta vědci nevysvětlitelných nálezů a útvarů dávat smysl…netvrdím teda že je to všechno přesně tak jak tam říkaj, ale když zkoukneš alespoň první 2 série, tak pokud jsi dostatečně objektivní a nezaujatý divák, nebudeš moct se 100% jistotou říct, že se tak nemohlo stát..

Psychotic

Děkuji, že jste můj test vyzkoušel.

Všechny odpovědi byly potvrzeny z několika zdrojů a všechny jdou v pěti minutách ověřit na internetu.

Pokud Vám test označil jiné odpovědi, než jste chtěl, za to se Vám omlouvám. Ale test je vytvořen na stránce, který nevlastním a nemohu ovlivnit. Pokud Vám test byl špatně vyhodnocen, určitě o tom rádi uslyší majitelé serveru a chybu opraví.

ponovotny

Psychotic- sám tvrdíte, že nebylo prokázáno, že bůh neexistuje. Můžete tedy vysvětlit na jakém základě je vystavěn váš ateismus?

Psychotic

Jistě. Ateismus je defaultní pozice, která neříká, že bůh (všiměte si malého ‚b‘) neexistuje, pouze říká, že není důvod v boha věřit, jelikož neexistuje nic, co by jeho existenci napovídalo. Žádný vzdělaný ateista netvrdí, že božstvo neexistuje, jen, že je iracionální v něj věřit bez důkazů.

Jistě, MOŽNÁ není ve středu Země roztavená hornina, možná je tam kouzelná jeskyně, kde spolu soužijí jednorožci, draci a Santa Claus, ale dokud nebude důvod se to domnívat, není racionální tomu věřit.

Pokud jde o Boha s velkým ‚B‘, tedy křešťanského boha, jeho neexistence už prokázat jde. Jelikož jeho popis v Bibli je plný kontradikcí a některé jeho vlastnosti buď nemohou logicky existovat nebo je pro Boha nemožné s jistotou tvrdit, že je má.

ponovotny

jééé ;) kdybyste to řekl rovnou takhle tak by mě vůbec nenapadly ty polodrzý dotazy ;)
tahle vaše otázka se pojmů jako bůh a náboženství dotkla jen okrajově a tak souhlasím, že už jsme na tohle téma řekli dost ;)

Psychotic

To doufám 🙂

ponovotny

Psychotic- „jsem Čech a je mi pod 70, tudíž jsem ateista“ tak to opravdu o ateismu vypovídá hodně ;) nechci být neuctivý, jsem proti vám mladej smrad, ale poslouchejte se někdy ;)

Psychotic

Tím jsem nechtěl říct, že je mi 65, ale že obvykle mladší lidé mají menší šanci na to být věřící. Říká se tomu nadsázka. Ještě jsem ani neukončil studium, takže proti mně určitě „mladej smrad“ nejste 🙂

ponovotny

www-o nešťastném pátku jsem ještě neslyšel, ale o nešťastné třináctce by ti mohli vyprávět kluci z apola 13 ;)

Psychotic

ponovotny: Děkuji za zájem 🙂 Všechno se dá najít na internetu – že Napoleon nebyl malý (to, že někoho tak malují umělci, neznamená, že takový je – viz. Vikingové), ptáci jsou biology zařazeni jako dinosauři, neboť jde o přímou vývojovou linii – mezi námi a rybami o ni nejde, a že (ne)existuje Bůh nebylo prokázáno, takže nemůže jít o mýtus, pouze o spekulaci.

ponovotny

děkuji za poděkování ;)
ten přepočet palců zní neodiskutovatelně. Boužel jsem nikde nenarazil na jeho skutečnou výšku a taky bych tomu nemusel věřit, protože jsem už na internetu našel takový věci jako že člověk ještě nebyl na měsíci a pod..Navíc pokud by opravdu byl Napoleon vysoký tak vzhledem ke komplexu který je po něm pojmenován nejde ani tak o mýtus jako o paradox.
Ptáci jsou zařazeni jako dinosauří??? a kdepak? pokud by takové řazení opravu existovalo tak by skutečně předchůdci nás lidí i dinosaurů byli nějací mořští tvorové.
O spekulaci, co se boha týká jde, ale od strany která tvrdí, že bůh není, protože byl nejdříve bůh a až potom někdo kdo ho začal bez důkazů zpochybňovat ;) ;)

Psychotic

Oidipův komplex také byl pojmenován po Oidipovi, který oidipovský komplex neměl 🙂 Navíc průkopníci psychologie byli víceméně Angličané a Američané, kde mýtus o Napoleonově krátkosti vznikl, takže při pojmenovávání asi trochu dali na rozšířené mýty než skutečnost 🙂

Podle běžného zařazování organismů si nově vyvinutý organismus ponechává zařazení svého předchůdce – lidé jsou stále zařazováni pod opy, protože naši přechůdci byli opi.
Mořští tvorové určitě naši předkové byli, ale ne ryby. Není ryba všechno, co plave.

O Bohu se raději nebavme, i jinak racionálně uvažující věřící okamžitě vypínají veškerou logiku, pokud přijde na Boha a já nemám zájem 🙂

ponovotny

Oidipus neměl Oidipovský komplex? Tak to už vážně ztrácím jistoutu jestli nevíte víc než zbytek světa a nebo jde o nějakou interpretaci minulosti postavenou na špatné možnosti tvrzení prokázat.
Chápu proč se o bohu nechcete bavit i když přesně nevím jak to myslíte s tím vypínáním logiky. Každopádně jste s ním začal vy a je hezký, že ho píšete s velkým „b“ ;)

Psychotic

Bůh s velkým ‚B‘ označuje křesťanského boha, zatímco bůh s malým ‚b‘ označuje jakoukoli uctívanou nadpřirozenou entitu.

Je mi líto, že musím opravovat Vaši neznalost klasické literatury, ale Oidipus skutečně oidipův kompex neměl. Oidipův komplex je (možná fiktivní, Freud byl trochu…) podvědomá touha malého chlapce zabít svého otce a mít sex se svou matkou. Což Oidipus sice udělal, ovšem on nevěděl, že se jedná o jeho otce a matku, těžko to tedy přisoudíme nějakému komplexu. Navíc Oidipův komplex je spojen s nízkým věkem, pochybuji, že by v okamžiku vraždy svého otce byl Oidipus 10letý.

ponovotny

  • no to mi bylo právě divný, že píšete velký „b“ když jsem psal malý „b“ ;)
  • s těma komplexama je to fakt složitý ;) bych ale řekl, že to ve skutečnosti klidně vědět mohl že jsou to jeho rodiče a dneska už to nikdo nedokáže

Psychotic

Je to fikce. Kniha. Když spisovatel řekl, že nevěděl, tak nevěděl 🙂

Psychotic

Questman: Můj test samozřejmě je závislý na současném vědeckém koncensu. Na čem jiném bych ho měl také stavět? Jistě, 0.000001% vědecké komunity možná věří, že Země je placatá, přesto bych její (relativní) kulatost bral jako fakt.

led

a ja som doteraz myslela, že je ako polievkový tanier…

Psychotic

A Asterix si myslel, že je jako pizza. To bych si dal líbit.