annas

Co je periodická soustava prvků? Jaká je její historie?

Kdo první sestavil tabulku chemických látek? Kdo dal tabulce konečnou podobu a z čeho vycházel?

Otázka o tvůrci tabulky byla položena, ale tato je širší, tedy jiná.

Nejlepší odpověď
rynek878

Dnes je známo, že některé lehčí prvky jsou až za těžšími (jod stojí za tellurem). Proto roku 1913 Henry Moseley opravil periodický zákon podle rostoucích protonových čísel. V tabulce je obvykle kromě chemického symbolu prvku uvedeno i jeho atomové číslo, relativní atomová hmotnost, případně další údaje o prvcích. V současné době je v tabulce 117 známých prvků, z nichž 94 se přirozeně vyskytuje na Zemi, zbylé byly připraveny pouze uměle a nemají žádný stabilní izotop.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pe­riodick%C3%A1_ta­bulka

Další odpovědi
vagra

Periodická tabulka prvků je uspořádáním všech chemických prvků v podobě tabulky podle jejich rostoucího atomového čísla, seskupené podle jejich cyklicky se opakujících podobných vlastností. Řídí se tzv. periodickým zákonem, který roku 1869 publikoval Dmitrij Ivanovič Mendělejev – Mendělejev seřadil prvky podle rostoucí hmotnosti jejich atomů.
Pro neobjevené prvky nechal Mendělejev v tabulce místo a postupem času se všechna volná místa, která v tabulce nechal, zaplnila nově objevenými prvky.
Mendělejevova periodická tabulka prvků nebyla prvním pokusem sestavit prvky podle některých jejich vlastností. Historicky první doloženou tabulku pocházející z roku 1772 vytvořil Louis-Bernard Guyton de Morveau / 1737–1816, francouzský chemik a právník./

Zdroj: zkráceno z -http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pe­riodick%C3%A1_ta­bulka