Chlípník

Co je pákový efekt ve financování?

Jak srozumitelně vysvětlit použití pákového efektu při zajišťování prostředků?

Nejlepší odpověď
autacek

Nechci tě zatěžovat teorií, tak že, příkladem pákového efektu může být například při spekulaci na růst ceny akcií investovat 100 vlastních a 900 pro ten účel půjčených prostředků. Když to vyjde a cena vzroste například o 10 %, prodáš za 1100, vrátíš 900 plus cenu za půjčení. Kdybys tuto páku nepoužil, vyděláš jen 10, takto vydělals 100-cena za půjčení.
Doplňuji:
Ano, potvrzuji, funguje to pochopitelně obousměrně, tak že když to nevyjde (například půjde cena místo do plusu, o 10% do mínusu), nemusí Ti zbýt vůbec nic a ještě budeš dlužit.

Další odpovědi
pokazdejinak

pákový efekt zvyšuje tou pákou případný výnos, ale i ztrátu!

já jsem to nejlépe pochopila na instrumentu, který se jmenuje turbo certifikát – nedivte se tak nízké ceně, těch certifikátů nakupujete případně větší množství :)

cena toho certifikátu je třeba 9 EUR, ale vy si ho koupíte jen za 1 EUR, těch chybějících 8 máte vlastně půjčené, cena stoupne o 2 % na 9,18 a vy prodáte. jenže váš zisk je vlastně 18% – kupoval jste za 1 EUR a prodal za 1,18 EUR! těch zbývajících 8 EUR jste při prodeji zase vrátil… je to páka 1 ku 9
ztráta se samozřejmě násobí stejně, navíc pokud cena klesne na 8 EUR, dojde k automatickému prodeji, abyste vrátil dluh, a vy přijdete o celou investici, ztráta je tak 100%

u akcií je to podobné, ale tam si musíte opravdu fyzicky půjčit peníze (u těch certifikátů je ta páka schovaná rovnou do snížené ceny), sepsat úvěrovou smlouvu a domluvit podmínky… a je to jak píše autacek – když kupujete akcie za 1mil. Kč můžete investovat i jen 100tis. vlastních a zbytek si půjčit, páka je potom 1/10 – zisk i ztráta se násobí 10×
Doplňuji:
já taky ještě doplním – pákový efekt se hodí pouze na krátkodobé spekulace a je velmi rizikový – na zajištění prostředků proti inflaci jsou vhodnější konzervativnější nástroje – dividendové akcie, garantované certifikáty, klidně i nejaké investiční fondy, třeba typu Click

obecně platí, že čím větší výnos, tím větší riziko – takhle to je opravdu vždycky, pokud vám někdo něco slibuje bez rizika, tak prostě lže, chce vás podvést, nebo obojí

Jsemtady

Na ty tam hlavne cekaj kdo si prijde pro paku 🙂
Kdyz nic nevis a prijdes si zainvestovat, tak si te hned na te aukci odchytne nejakej sikula, nabidne ti velkou paku. .. takze ti staci tech 10 procent a muzes vydelat vic .. a pak kulis oci.
Takhle znamej zasel se trema milionama ze je da na telefoniku a dalsi den mu volali ze je na nule a jestli ma dalsi penize .. kleslo to a ty 3m ani nepokryly ztratu z paky. Mno takze mu teda pak nabidli Trade, aby se zahojil, tj. Pujcit penize na rok bankam s rozumnym jistym urokem, kde normalne male ryby neberou, ale takto aby se zahojil ano.