Lurtz.k

Co je očištění časové řády?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Jedná se o dstranění sezóních výkyvů, které by dlouhodobou statistiku mohly ovlivnit.

Další odpovědi
arygnoc

v ekonometrii, ekonomickej štatistike, zámerná manipulácia so štatistickými dátami so zámerom odstrániť tzv. sezónne výkyvy na základe odvodenia tzv priemerných dát v sekvenciách s extrémnymi hodnotami.

niektoré seriózne matematické modely považujú túto metódu za nekorektnú a skresľujúcu skutočné výsledky (moja poznámka: nečudujem sa).

výrazne ovplyvňuje výsledky pri hodnotení krátkodobých a dlhodobých ekonomických ukazovateľov.

😉