annas

Co je nylon? Kde se všude používá? Kdo stál u jeho zrodu?

Objev nylonu byl patentovám před 71 lety.

Nejlepší odpověď
kropitko

Nylonové materiály jsou velmi pevné a lehké mikrovlákenné tkaniny, předurčené svými vlastnostmi k výrobě vybavení pro běžné i extrémní využití při aktivním pobytu v přírodě.
Nylon DWR (Durable water repelent) je větruvzdorný a vodoodpudivý. Mikrostruktura tkaniny navíc propůjčuje nylonu výbornou prodyšnost, takže zabraňuje srážení vodních par na jeho vnitřní straně.
Používá se jak v kombinaci se syntetickými nebo péřovými náplněmi na vnitřní i vnější strany spacích pytlů a teplého oblečení, tak samostatně na lehké větrovky s všestranným využitím. U péřových bund a spacích pytlů vyniká nylon DWR zejména svojí nízkou gramáží, která zajišťuje jejich komorám vysoký „loft“, nízkou hmotnost a malý objem.

Nylon vynalezl,,,Beckmann Ernst Otto
,http://leccos­.com/index.php/clan­ky/beckmann-,ernst-otto

Doplňuji:
Tedy,,,Beckmann Ernst Otto, ,vymyslel přesmyk, který je jedním stupněm výroby ε-kaprolaktamu, suroviny pro polymerní vlákna silon, Nylon 6 a perlon,,

Zdroj: http://www.war­mpeace.cz/nylon-dwr.html

Další odpovědi
panenka

Počátky historie nylonu spadají až do roku 1935. Nylon patří do okruhu syntetických polymerů.Nylon je označení pro skupinu syntetických polymerů, termoplastů. Základní řetězec těchto polymerů je tvořen peptidickými vazbami, proto jsou také často označovány jako polyamidy. Nylon je první syntetický polymer a první syntetické vlákno, které bylo vyrobeno přímo z uhlí, vody a vzduchu, a které mělo komerční úspěch.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ny­lon

BEAES

Uhlík je všestranný prvek, který tvoří bezpočet sloučenin. Přírodní hedvábí, které během druhé světové války potřebovali spojenci pro výrobu padáků, bylo velice vzácnou surovinou. Vědci dostali za úkol vyvinout umělé hedvábí. To, co objevili, vstoupilo do dějin vědy, ale i společnosti: nylonové punčochy! Parašutista Michael vám přiblíží vědecké dobrodružství zvané nylon – od jeho laboratorních začátků až po dnešní využití i další vývoj v budoucnosti.

Zdroj: http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/101213595­57-port/michaelovy-experimenty/624-sexy-chemie-aneb-z-historie-nylonu/

vagra

Wallace Hume Carothers,to je muž,který polymerizoval hexamethylendiamin a kyselinu adipovou.
Dalšími postupy pak Carothers, v roce 1934, získal polyamidová vlákna, která byla dlouhá, pevná a velmi pružná. Du Pont výrobek nazval nylon. Chemici ho pak nazvali nylon 66

Zdroj: http://www.qu­ido.cz/objevy/ny­lon.htm