co je netěsnost chlopní?

netěsnost chlopní na srci

Odpovědi
blesk26

Netěsnost chlopní způsobí, že při vypuzování krve se část krve začne netěsnou chlopní vracet zpět a dochází k objemovému přetěžování srdce.

Zdroj: http://www.ste­fajir.cz/?q=srdec­ni-selhavani

Jaromir

Krev v našem těle proudí v systému dutých trubiček, které se nazývají cévy. Pohyb tekutiny v tomto uzavřeném systému je dán srdcem, které se stahuje a vypuzuje krev do oběhu. Náš krevní oběh rozdělujeme na tzv. velký a malý.

Velký oběh:

Krev teče tímto směrem: levá polovina srdce (levá síň → levá komora) → aorta → menší tepny → drobné vlásečnice v tkáních, kde probíhá výdej kyslíku a živin tkáním a příjem oxidu uhličitého a zplodin metabolismu do krve → malé žilky → větší žíly → horní a dolní dutá žíla → pravá síň (zde krev vstupuje do malého oběhu)

Malý oběh:

Krev teče tímto směrem: pravá polovina srdce (pravá síň → pravá komora)→ postupně se větvící a zužující plicní tepny vedoucí odkysličenou krev do plic → plicní vlásečnice, kde dochází k výdeji oxidu uhličitého do plic (ten je pak vydechnut) a kyslíku do krve → plicní žíly vedoucí již okysličenou krev do levé síně (zde krev vstupuje do velkého oběhu)

Jak vidíme, tak oba oběhy jsou vzájemně kontinuálně propojeny a množství krve vypuzené levou komorou do velkého oběhu tak musí být stejné jako množství krve vypuzeného pravou komorou do oběhu malého. Vzhledem k tomu, že velký oběh je tvořený cévami celého těla a malý oběh „jen“ cévami jednoho orgánu (plíce), musí levá komora pracovat proti mnohem většímu odporu. Má proto mohutnější svalovinu a je schopna vytvářet při svém stlačení větší tlaky.

1. Poškození chlopní srdeční pumpy: Jen správně fungující chlopně zaručí dobrou funkci srdce. Činnost všech 4 srdečních chlopní je precizně synchronizována s činností srdce. Chlopně se ve správnou chvíli otevírají a zavírají. Otevřené chlopně umožní tok krve správným směrem (tj. do plic u malého oběhu a do těla u velkého oběhu), zavřené chlopně brání zpětnému toku krve.

Pokud jsou chlopně zúžené kladou velký odpor toku krve a srdce se musí snažit vytvořit velké tlaky, aby odpor zúženého místa překonalo. Dochází k tlakovému přetěžování srdce. To ho po čase vyčerpá, poškodí jeho strukturu a srdce začne selhávat.

  • Vrozené vady
  • Degenerace a zvápenatění chlopní stářím
  • Vegetace u infekční endokarditidy

Netěsnost chlopní způsobí, že při vypuzování krve se část krve začne netěsnou chlopní vracet zpět a dochází k objemovému přetěžování srdce.

  • Vrozené vady
  • Destrukce chlopní u revmatické horečky
  • Destrukce chlopní jako komplikace infekční endokarditidy

Zdroj: http://www.ste­fajir.cz/?q=srdec­ni-selhavani

alenka901

Netěsnost chlopně mezi levou předsíní a levou komorou. Výsledkem je,že okysličená krev, která má být levou komorou odvedena do aorty, se vrací do levé předsíně. Vzniká slyšitelný šelest nazývaný mitrální regurgitace.