Co je myšleno příslovím „kdo šetří, má za tři“?

Nemělo by to být spíše za 1*, nebo to je směrované na rodinu 1+1=3 osoby, ale s dítětem se nějak moc neušetří. Možná desetník k desetníku, ale to jsou taky jen 2 a tři mi to nehodí.

Nejlepší odpověď
annas

Podle Ezopovy bajky tato moudrost nesouvisí přímo s modelem rodiny – otec, matka a dítě – ale s minulostí, přítomností a budoucností – myslet na horší časy… V bajce boháč zlato získal, zakopal, bylo pak zhodnoceno …

Později se šetření objevilo ve významu. neprodávej obilí hned, ale až ho bude nedostatek …
V současnosti mně to připomíná jablka – kilo stojí Kč 70 i víc, protože je jich nedostatek.

Myslím si, že dnes bychom neměli utrácet peníze bez rozmyšlení, protože jsem si je vydělali, ale myslet na horší časy.., na budoucnost… Víc přemýšlet. Kolikrát jsme do něčeho investovali, něco koupili bez uvážení.

Toto příslovi zachycuje princip, že když chci něco získat, měl bych si na to ušetřit, naspořit. Vzhledem k inflaci je dobré hledat levnější alternativu kvality, naučit se šetrně hospodařit, odolávat reklamám či přehnaným módním trendům ..

Rovněž hledat zhodnocení úspor, které nějakým způsobem předejde inflačnímu znehodnocení – kdysi úroky i z úroků zvyšovaly vklady…

Lepší mít něco než vůbec nic. Záleží na možnostech… Třeba korunka ke korunce přibývá i v prasátku, než se pokladnička naplní…

Další odpovědi
zjentek

taky to nechápu. Nikde se neříká kdy. Kdy má za tři? Kdo šetří málo, má za tři v důchodu? Kdo šetří moc, má hned teď za tři vládní důchodce? Podle mě je to blbost ..vždyť přeci nevíme, kdy je dost ,)

Dochy

Ano, není to znaámkování. A ani to není vyjádření k rodině. Zkrátka šetřivý bude mít víc. (doslova za 3, ale nebral bych číslovku jako dogma, jako spíš básnickou nadsázku, když se to tak hezky rýmuje)