..An_cuská-á--

Co je lyrické dílo madrigal?

Nejlepší odpověď
annas

Slovem nejasného původu madrigal se označuje několik uměleckých forem pozdního středověku a raného novověku, vycházejících především z italské kultury.

Existují tři typy madrigalů:

Madrigal čtrnáctého století (trecenta), poměrně jednoduchá, většinou dvouhlasá písňová forma, živá zhruba mezi roky 1300 až 1370. Jejím nejdůležitějším představitelem je Francesco Landini.

Madrigal jako lyrická literární forma, používaná zhruba ve stejné době, tj. ve čtrnáctém století, především pro psaní milostné poezie. Vrcholným mistrem literárního madrigalu byl Francesco Petrarca. Tato literární forma má 6 – 13 veršů, tři rýmy, rýmovaná je podle libovolného schématu. Veršová forma není dána, obvyklé jsou ale verše jambické. Myšlenka by měla být duchaplná a vyjádřená uhlazeně, se stylistickou pečlivostí.

Renesanční a raně barokní madrigal, čtyř až šestihlasá vokální nebo později vokálně instrumentální forma komorní světské hudby vzniklá kolem roku 1530 (první sbírku madrigalů vydal Philippe Verdelot roku 1533) a dovršená dílem Claudia Monteverdiho, jenž své vrcholné madrigalové dílo Madrigaly válečné a milostné uveřejnil roku 1638.

http://www.ces­katelevize.cz/zpra­vodajstvi-brno/kultura/235867-monteverdiho-madrigaly-udelaji-tecku-za-znojemskym-festivalem/

Další odpovědi
arygnoc

madrigal
● v literatúre pôvodne pastierska pieseň
krátka lyrická báseň, spravidla milostná.

Zdroj: http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=ma­drigal