co je lokální svalová zátěž

u které práce se zjišťuje lokální svalová zátěž

Odpovědi
Janulka

Lokální svalová zátěž je zátěž malých svalových skupin při výkonu práce končetinami.

Zdroj: http://www.pod­nikatel.cz/za­kony/narizeni-vlady-c-361-2007-sb-kterym-se-stanovi-podminky-ochrany-zdravi-pri-praci/cdruha-hiv-d2/

Romik

Stavba svalu

Sval je složen ze svalové tkáně, která má schopnost stažení (kontrakce), ke kterému dochází v reakci na nervový podnět, a různého množství vaziva.

Funkce svalů

Základní vlastností svalové tkáně je schopnost se stahovat (kontrahovat), což je umožněno speciálními vláknitými strukturami uloženými v cytoplazmě všech svalových buněk, myofibrilami. Myofibrily jsou složeny z uspořádaných molekul aktinu a myosinu. Za zvýšené koncentrace vápenatých iontů a přítomnosti ATP dochází k zasouvání tenkých aktinových vláken mezi tlustá vlákna myosinová, myofibrila se zkrátí a dojde ke kontrakci. Stah svalu je podkladem pro veškerý svalový pohyb.

Svalový stah je důsledkem řetězce chemických reakcí, k jejichž proběhnutí je potřeba splnění několika podmínek, v první řadě podráždění svalu a dostatečná zásoba energie ve svalu.

alenka901

lokální svalová zátěž lokální ischemizace → únava, bolest, slabost, parestézie HK a předloktí (tendinitidy, entezopatie, úžinové syndromy, myositidy),vzniká při nadměrné práci rukou

Krugerka

Lokální svalová zátěž je zátěž malých svalových skupin při výkonu práce končetinami.

Hygienický limit lokální svalové zátěže, její zjišťování a hodnocení, bližší požadavky na pracovní postupy
(1) Při hodnocení lokální svalové zátěže se zjišťují a posuzují vynakládané svalové síly, počty pohybů a pracovní polohy končetin v závislosti na rozsahu statické a dynamické složky práce při práci v charakteristické směně.
(2)Hygienickým limitem lokální svalové zátěže jsou dále počty pohybů drobných svalů prstů a ruky a průměrné minutové počty pohybů drobných svalů prstů a ruky za osmihodinovou směnu.
(3)Přípustné hodnoty svalové zátěže s dynamickou nebo statickou složkou jsou upraveny v příloze č. 5, části A, tabulce č. 5.
(4)Počty pohybů a průměrné minutové počty pohybů drobných svalů prstů a ruky jsou upraveny příloze č.5.