Avatar uživatele
Layla

Co je lepší světlovody nebo střešní okna?

Dobrý den,
mám dotaz co je lepší střešní okna nebo světlovody?

Potřebujeme prosvětlit 3 místnosti a jedna je dost těžko dostupná ( taková chodba s šatnou ). Co byste mi poradili?

Doplňuji:
Pro ty, co otázka zajímá ale nevědí co je to světlovod doporučuji http://www.lig­htway.cz/denni-svetlo/co-jsou-to-svetlovody/

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: Layla

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? anonym před 3979 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Funna

a ty vážně čekáš fundovanou otázku od těch, kteří ani nevědí, co je světlovod?…já osobně bych volila střešní okno…pokud to jen trochu jde…okno je pořád okno a některé světlovody, jsou spíše šerovody a kvalitní světlovod je podstatně dražší než okno…a oknem se dá i vyvětrat…svě­tlovod bych volila jen tam, kde by byl problém osadit okno, v tvém případě nejspíš šatna…

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mosoj

Tak já vím co je světlovod a použil bych ho pouze tam kde není jiné řešení. Tedy okno, střešní okno, či by bylo drahé osvětlení.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
cukrar

Dovolím si seřadit dle technického řešení.

  1. Arkýř
  2. střešní okno
  3. světlo na pohyb
  4. světlovod

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Hykam

Pokud je to jen trochu možné, udělal bych vykýř a osadil normálním oknem, se střešními okny mám jen problémy. Sráží se na nich voda, která poté stéká na sádrokarton, při odjezdu mimo domov pokaždé zkontrolovat, jestli jsou zavřené…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
autacek

Určitě bych použil střešní okna všude, v místech, kde to je možné.

Pokud to stavebně technické řešení neumožňuje, tedy zpravidla ve vnitřních částech budovy, zde je alternativa světlovodu na místě, ovšem smysl má takovéto řešení pouze na místech s intenzivním provozem, jako třeba chodba.

Vzhledem k četnosti využití šatny i k tomu, že zpravidla ráno a večer nemusí být venku světlo, je speolehlivější a jednodušší použít umělé osvětlení.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

1 – Svetlovod vám síce dostane istý stupeň svetla do požadovaného priestoru, ale nenahradí otvárateľné, ani neotvárateľné okná. Používa sa do priestorov, kde by prirodzené svetlo z normálneho okna sa z technických, či estetických príčin nemohlo dostať.
Prečo estetických? Napríklad svetlovod nasmerovať tak, aby osvetľoval prenášaným svetlom nejaké umelecké dielo (bez dodatočného zariadenia -lampy- a bez spotreby elektrickej energie) a okno by umelecký zámer a podanie diela rušilo.
2 – Okno, ako stavebný a veľakrát i umelecký prvok, nielen prinášajúci svetlo, ale i otvárajúci pohľad do sveta a umožňujúci vstup slnečného tepla, v prípade otvárania i prísun čerstvého vzduchu a zvukov prírody, či mesta, je vlastne nenahraditeľné.
3 – Pokiaľ by stavebné podmienky neumožňovali akési okno, dopĺňajúce celkový vzhľad, aby svojim tvarom, materiálom a umiestnením nerušilo architektúru budovy, použite svetlovod.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Střešní okno se mi zdá vhodnější, už z důvodu větrání a určitě tam bude i více světla, než ze světlovodu.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Jakub Tlapal

My máme střešní okna a jsem spokojený. Udělali jsme je pořádně, s těmi jsem si fakt nechal poradit, takže nám dovnitř neteče, okna se nerosí, žádný problém. Akorát nezapomeň koupit ještě plissé rolety na střešní okna , protože jestli nemáte okna na sever tak budete mít v podkroví jako ve skleníku.

Avatar uživatele
anonym

Já bych také asi volil spíše to střešní okno. To mi příjde mnohem praktičtější. Právě z důvodu praktičnosti jsem si je letos v rámci rekonstrukce nechal na střechu dát také. Jako střešní krytinu jsem nakonec zvolil kvalitní plechové střešní tašky od http://www.ever­tile.cz/kvalit­ni-plechove-tasky-pro-vasi-strechu/

před 1972 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek