Layla

Co je lepší světlovody nebo střešní okna?

Dobrý den,
mám dotaz co je lepší střešní okna nebo světlovody?

Potřebujeme prosvětlit 3 místnosti a jedna je dost těžko dostupná ( taková chodba s šatnou ). Co byste mi poradili?

Doplňuji:
Pro ty, co otázka zajímá ale nevědí co je to světlovod doporučuji http://www.lig­htway.cz/denni-svetlo/co-jsou-to-svetlovody/

Nejlepší odpověď
Funna

a ty vážně čekáš fundovanou otázku od těch, kteří ani nevědí, co je světlovod?…já osobně bych volila střešní okno…pokud to jen trochu jde…okno je pořád okno a některé světlovody, jsou spíše šerovody a kvalitní světlovod je podstatně dražší než okno…a oknem se dá i vyvětrat…svě­tlovod bych volila jen tam, kde by byl problém osadit okno, v tvém případě nejspíš šatna…

Další odpovědi
mosoj

Tak já vím co je světlovod a použil bych ho pouze tam kde není jiné řešení. Tedy okno, střešní okno, či by bylo drahé osvětlení.

cukrar

Dovolím si seřadit dle technického řešení.

  1. Arkýř
  2. střešní okno
  3. světlo na pohyb
  4. světlovod

Hykam

Pokud je to jen trochu možné, udělal bych vykýř a osadil normálním oknem, se střešními okny mám jen problémy. Sráží se na nich voda, která poté stéká na sádrokarton, při odjezdu mimo domov pokaždé zkontrolovat, jestli jsou zavřené…

autacek

Určitě bych použil střešní okna všude, v místech, kde to je možné.

Pokud to stavebně technické řešení neumožňuje, tedy zpravidla ve vnitřních částech budovy, zde je alternativa světlovodu na místě, ovšem smysl má takovéto řešení pouze na místech s intenzivním provozem, jako třeba chodba.

Vzhledem k četnosti využití šatny i k tomu, že zpravidla ráno a večer nemusí být venku světlo, je speolehlivější a jednodušší použít umělé osvětlení.

led

1 – Svetlovod vám síce dostane istý stupeň svetla do požadovaného priestoru, ale nenahradí otvárateľné, ani neotvárateľné okná. Používa sa do priestorov, kde by prirodzené svetlo z normálneho okna sa z technických, či estetických príčin nemohlo dostať.
Prečo estetických? Napríklad svetlovod nasmerovať tak, aby osvetľoval prenášaným svetlom nejaké umelecké dielo (bez dodatočného zariadenia -lampy- a bez spotreby elektrickej energie) a okno by umelecký zámer a podanie diela rušilo.
2 – Okno, ako stavebný a veľakrát i umelecký prvok, nielen prinášajúci svetlo, ale i otvárajúci pohľad do sveta a umožňujúci vstup slnečného tepla, v prípade otvárania i prísun čerstvého vzduchu a zvukov prírody, či mesta, je vlastne nenahraditeľné.
3 – Pokiaľ by stavebné podmienky neumožňovali akési okno, dopĺňajúce celkový vzhľad, aby svojim tvarom, materiálom a umiestnením nerušilo architektúru budovy, použite svetlovod.

marci1

Střešní okno se mi zdá vhodnější, už z důvodu větrání a určitě tam bude i více světla, než ze světlovodu.

Jakub Tlapal

My máme střešní okna a jsem spokojený. Udělali jsme je pořádně, s těmi jsem si fakt nechal poradit, takže nám dovnitř neteče, okna se nerosí, žádný problém. Akorát nezapomeň koupit ještě plissé rolety na střešní okna , protože jestli nemáte okna na sever tak budete mít v podkroví jako ve skleníku.

anonym

Já bych také asi volil spíše to střešní okno. To mi příjde mnohem praktičtější. Právě z důvodu praktičnosti jsem si je letos v rámci rekonstrukce nechal na střechu dát také. Jako střešní krytinu jsem nakonec zvolil kvalitní plechové střešní tašky od http://www.ever­tile.cz/kvalit­ni-plechove-tasky-pro-vasi-strechu/