koník.

Co je laicky IDE v informatice?

Dá se říct, že IDE je synonymum pro veškerá ATA? Čili standardní počítačová sběrnice pro připojení pevných disků 40ti až 80ti žilovým kabelem?
Anebo je to spíše platforma, která obsahuje program, který umí snadno spouštět programy a číst jejich výstup a tím ho srozumitelnější formou předávat uživateli?
Fak netušim, co mam do testu až tam bude otázka „Co je IDE?“
Děkuji za odpověď :)

Nejlepší odpověď
Michal Kole

ide jsou 2 věci

bu´d je to typ rozhraní pevného disku (dnes se používá SATA, ide je muzeální záležitost)

nebo to je „uživatelské rozhranní“ v programovacím ja­zyku

Další odpovědi
Hlada

IDE (Integrated Drive Electronics) je synonymum pro ATA (Advanced Technology Attachment). Je to sběrnice, sled signálů, ne program.
Doplňuji:
Michal má teké pravdu. Integrated Development Environment. Záleží tedy na kontextu.

TučPták

Podle wikipedie je to jednoduše rozhraní ATA pevných disků počítačů (http://cs.wiki­pedia.org/wiki/I­DE).
Doplňuji:
Ten první odkaz je špatný, tady máš nový: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/I­DE

cochee

IDE je zkratkou z Integrated Drive Electronics a je to označení toho, že řadič disku (řídící elektronika) je integrována přímo na disku a nikoliv, jak tomu bylo u starších norem, např. ESDI, že do speciálního konektoru v desce se zasunul řadič a na řadič se páskovým kabelem připojila disková mechanika. IDE je vlastně pouze adaptér (konektor) na počítačové sběrnici. ATA (AT Attachment) je pak podmnožinou IDE, dnes oba pojmy splývají (ATA se dnes označuje PATA – parallel ATA – na rozlišení od SATA – serial ATA), ale v minulosti existovaly i jiné normy IDE, např. XT IDE na 8bitovou ISA sběrnici nebo MCA IDE na sběrnici MicroChannel. Do dnešního dne již přežila pouze ATA. Je pak jasné, že moderní SATA disky už se jako IDE označit nedají, protože nejsou připojeny na sběrnici, ale přes sériovou linku někam do chipsetu (na moderních MB, na starších na to byl speciální chip), který zařizuje podporu SATA.