Co je kaďas?

Nejlepší odpověď
annas

Navím, zda je to to pravé. Záleží na kontextu. Našla jsem dvě možnosti.

1. Ale u příjmení jsem našla, že je odvozené od postatného jména káď, hanlivě pro břicháče. Může to být i objemná bečka, káď.

Nasvědčuje tomu i etymologie, i když k hláskové změně může dojít výslovností, přepisem atd.
káď, kádinka. Všesl. – p. kadź, r. kádka,
s./ch. káda. Psl. *kadь se obvykle považuje
za výpůjčku z ř. kádos, kádion
‘vědro, džbán, nádoba’ (HK, Ma1) a
tam z hebr. kad tv. Srov. i angl. cade
‘sud na slanečky’ přes lat. cadus z téhož
zdroje.

2. Pojmenování obecně pro kadmium. – měkký kov.

Doplňuji:
Ještě jsem hledala dál, v polském etymologickém slovníku výraz kadas (kados) souvísí s kádi, rovněž ve slovenském etymolgickém je uvedený vztah k českému káď – dřevěná nádoba, džbán, vědro. .

Vztah ke kadmiu je ojedinělý.
Jinak diskuze. .
Pokud ještě něco objevím, napíši do diskuze.

Další odpovědi
Sůwa

Skutečně záleží na kontextu – já to slyšela jako slušné pojmenování zadku 🙂

Bičiště

Kaďas znamená mrtvý, mrtvolný. Je to odvozeno od latinského slova Kadávr = mrtvola, zdechlina. Jako spousta jiných slov pocházejících z cizích jazyků, si to stará čeština zjednodušila . Kaďas se používalo v dobách, kdy ještě vzdělaná společnost znala latinu. Latinské slovo si zjednodušila a pro mrtvého se namísto kadavr použil výraz „je kaďas“ = mrtvý.
Doplňuji:
Pokud by si to chtěl někdo ověřit, tak správnější a latině odpovídající formulace je K a d a v e r. Já použil kadavr,ale i toto se používá. Zadejte si to do vyhledavače,tam se zorientujete.