Avatar uživatele
anonym

Co je kaďas?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, Bičiště, gagaga před 3796 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Navím, zda je to to pravé. Záleží na kontextu. Našla jsem dvě možnosti.

1. Ale u příjmení jsem našla, že je odvozené od postatného jména káď, hanlivě pro břicháče. Může to být i objemná bečka, káď.

Nasvědčuje tomu i etymologie, i když k hláskové změně může dojít výslovností, přepisem atd.
káď, kádinka. Všesl. – p. kadź, r. kádka,
s./ch. káda. Psl. *kadь se obvykle považuje
za výpůjčku z ř. kádos, kádion
‘vědro, džbán, nádoba’ (HK, Ma1) a
tam z hebr. kad tv. Srov. i angl. cade
‘sud na slanečky’ přes lat. cadus z téhož
zdroje.

2. Pojmenování obecně pro kadmium. – měkký kov.

Doplňuji:
Ještě jsem hledala dál, v polském etymologickém slovníku výraz kadas (kados) souvísí s kádi, rovněž ve slovenském etymolgickém je uvedený vztah k českému káď – dřevěná nádoba, džbán, vědro. .

Vztah ke kadmiu je ojedinělý.
Jinak diskuze. .
Pokud ještě něco objevím, napíši do diskuze.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Sůwa

Skutečně záleží na kontextu – já to slyšela jako slušné pojmenování zadku 🙂

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Bičiště

Kaďas znamená mrtvý, mrtvolný. Je to odvozeno od latinského slova Kadávr = mrtvola, zdechlina. Jako spousta jiných slov pocházejících z cizích jazyků, si to stará čeština zjednodušila . Kaďas se používalo v dobách, kdy ještě vzdělaná společnost znala latinu. Latinské slovo si zjednodušila a pro mrtvého se namísto kadavr použil výraz „je kaďas“ = mrtvý.
Doplňuji:
Pokud by si to chtěl někdo ověřit, tak správnější a latině odpovídající formulace je K a d a v e r. Já použil kadavr,ale i toto se používá. Zadejte si to do vyhledavače,tam se zorientujete.

Upravil/a: Bičiště

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek