Jara

Co je Hraniční hypercholeste­rolemie-příznaky

Zjištěno při lék.vyšetření

Nejlepší odpověď
Lencis

Jde o hraniční hodnoty vysokého cholesterolu.

Jaké jsou příznaky

Hlavním problémem je, že zvýšená hladina cholesterolu a jiných tuků většinou nebolí ani se jinak neprojevuje. Dá se zjistit pouze vyšetřením krve. Takže můžete mít vysoké hladiny tuků v krvi řadu let, aniž byste o tom věděli. Některé typy HLP se ale mohou projevovat na kůži. Můžete si všimnout šlachových nebo kožních xantomů (hrbolků na hýždích, nad klouby nebo šlachami rukou nebo nohou), xantelasmat na očních víčkách (plochých hrbolků na vnitřní straně víček) nebo šedobílého prstence okolo oční duhovky (arcus lipoides corneae). Některé HLP se mohou ohlásit akutním zánětem slinivky břišní , velmi bolestivým onemocněním břicha, které nemocného jistě dovede k lékaři a do nemocnice.

Nezřídka se poprvé po hladinách krevních tuků začne pátrat až v momentě výskytu komplikací . Je to hlavně urychlené zanášení cév cholesterolem- ateroskleróza. U některých vzácnějších dědičných hyperlipoprote­inémií dochází k projevům aterosklerózy formou akutního srdečního infarktu již u dětí!! Ateroskleróza představuje dále riziko cévní mozkové příhody a ischemické choroby dolních končetin (nedokrevnosti). Většinou se ale na zvýšené hladiny cholesterolu a triglyceridů přijde při náhodném vyšetření krve, např. při preventivní prohlídce nebo předoperačním vyšetření.