danuta

co je giga

jak velkou jednotku vyjadřuje slovo giga

Nejlepší odpověď
blesk26

předpona giga znamená miliarda – např. 1GB je přibližně 1 miliarda bajtů.

Další odpovědi
lukas

jen dodám
1 GB = 1024 MB = 1048576 KB
1 TB = 1024 GB
(v počítačovém svě­tě)

výrobci pevných disků (HDD) rádi používají převod 1 GB = 1000 MB = 1000000KB, proto po instalaci 1TB disku zjistíte že máte vlastně jen cca 931GB.
A tak je to v podstatě správně. Jen v počítačovém světě není zbytí a musí vše vycházet do dvojkové soustavy.

Správná tabulka pro počítačový svět je zde:
http://en.wiki­pedia.org/wiki/Bi­nary_prefix#De­viation_betwe­en_binary_and_de­cimal_interpre­tations

Totiž správně by se měly v počítačovém světě používat jiné předpony: KiB, MiB, GiB, TiB, které jasně definují že se převádí 1024kou a ne 1000. Ovšem to je písmenečko navíc, takže v praxi to je tak, že tyto značky téměř nikde neuvidíte.

Zdroj: cs.wikipedia.or­g/wiki/Giga